MÜSİAD’dan ABD’ye vize tepkisi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gaziantep Başkanı Mehmet Çelenk, ABD’nin Türkiye’den yapılan vize başvurularını askıya almasına tepki gösterdi.MÜSİAD Başkanı Mehmet Çelenk, ABD’nin Türkiye’den yapılan vize...

MÜSİAD’dan ABD’ye vize tepkisi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gaziantep Başkanı Mehmet Çelenk, ABD’nin Türkiye’den yapılan vize başvurularını askıya almasına tepki gösterdi.

MÜSİAD Başkanı Mehmet Çelenk, ABD’nin Türkiye’den yapılan vize başvurularının askıya almasına tepki göstererek, Türkiye’nin uluslararası arena eşit bir şekilde varlığını sürdürdüğünü hatırlattı. Türkiye’nin ABD’ye karşı misillemesini de olumlu bulduğunu belirten Çelenk, "Mütekabiliyet esası, devletlerarası ilişkilerde maruz kalınan davranışa aynı şekilde karşılık verme prensibini gerektirir. Türkiye, şerefli ve güçlü bir ülke olarak, ABD’nin vize başvurularını askıya almasına karşılık, bu esasa dayanarak vizeleri karşılıklı olarak kaldırma kararı aldı. Ülkemiz, uluslararası arenada eşit bir şekilde varlığını sürdürüyor, dolayısıyla kendisine yönelik yapılan yaptırımlara elbette tepkisiz kalmayacaktır" dedi.

Vize krizi ekonomiye yansıyacak

Çelenk, Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizinin her ülke ekonomisine olumsuz yansımaları olacağını belirterek, iki ülke yöneticilerine de rasyonel manevralar yapmaları konusunda çağrıda bulundu. Çelenk, "Türkiye ile ABD arasındaki vize krizinin elbette ekonomiye yansımaları da olacaktır. Yaklaşık 18,5 milyon dolarlık büyüklüğüyle ABD ekonomisi, Türkiye gibi ihracatını sürekli geliştiren ve hedeflerini yüksek tutan bir ülke için çok değerli bir pazar konumunda yer alıyor. Nitekim 2016 yılında en çok ihracat yaptığımız 5. ülke olan ABD’yle ikili ticaret hacmimiz 17,5 milyar dolara kadar yükselmişti. Bu bağlamda Amerika ile olan ticari ilişkilerimizi rasyonel bir şekilde sürdürmemiz ve daha ileri seviyelere taşımamız gerekiyor. Bu nedenle iş dünyasının temsilcileri olarak bizlerin temennisi, bu gerilimin iki ülke arasındaki ekonomik ilişki ve işbirliğine asgari düzeyde etki etmesidir” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35