MAGİAD kavun üreticileriyle buluştu

Manisa Genç İş Adamları Derneği, Kırkağaç’ta kavun üreticileriyle bir araya gelerek üreticiyi yapılması planlanan araştırma geliştirme enstitüsü konusunda bilgilendirdi.Manisa’nın ‘Coğrafi Tescil’ alan tarım ürünlerinin üreticilerini...

MAGİAD kavun üreticileriyle buluştu

Manisa Genç İş Adamları Derneği, Kırkağaç’ta kavun üreticileriyle bir araya gelerek üreticiyi yapılması planlanan araştırma geliştirme enstitüsü konusunda bilgilendirdi.

Manisa’nın ‘Coğrafi Tescil’ alan tarım ürünlerinin üreticilerini ziyaret eden MAGİAD yönetiminin ikinci durağı kavun üreticisi oldu. Kırkağaç ilçesinin tescilli ürünü olan kavun üreticisi ile bir araya gelen MAGİAD yönetim kurulu üyeleri, üreticiyi yapılması planlanan araştırma geliştirme enstitüsü konusunda bilgilendirdi. MAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Geriter, Kırkağaç’a özgü sarı benekli olarak adlandırılan kavun üretiminin gün geçtikce azaldığına işaret ederek yerli tohumun korunması ve üretimine destek verilmesi gerektiğini belirterek "Kavunumuz coğrafi tescil almış kıymetli bir ürün ve bizler Kırkağaç kavununun ekimini destekleyip teşvik etmeliyiz. Aksi taktirde öngörümüze göre bölge üreticisi 5 yıl içerisinde ticari kaygılardan ötürü sarı benekli diye bilinen Altınbaş cinsi Kırkağaç kavununu üretemez hale gelecektir. Konya ve Malatya bölgelerinde son zamanlarda yapılan kavun üretiminin ticari açıdan Kırkağaçlı üreticiyi zorladığı da bir gerçek. Fakat gerek tadı, gerek aroması olarak diğer kavunlardan fersah fersah önde olan Kırkağaç kavunumuzu bu rekabetçi piyasada hak ettiği yere taşıyacağımızdan çiftçimizin şüphesi olmasın." dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35