banner43

İstanbul'da Aralık ayının zam şampiyonu yüzde 34 ile taze soğan

İstanbul, 2 Ocak () - İstanbul'da Aralık ayının fiyatı en çok artan ürünleri arasında ilk sıraları taze soğan başta olmak üzere sebzeler alırken, kışlık meyve portakal ve indirimler nedeniyle giysilerin fiyatları geriledi. İstanbul...

İstanbul'da Aralık ayının zam şampiyonu yüzde 34 ile taze soğan

İstanbul, 2 Ocak () - İstanbul'da Aralık ayının fiyatı en çok artan ürünleri arasında ilk sıraları taze soğan başta olmak üzere sebzeler alırken, kışlık meyve portakal ve indirimler nedeniyle giysilerin fiyatları geriledi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Aralık ayında İstanbul'da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarıyla birlikte açıkladı.

İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi’nde yer alan 242 ürünün 64’ünün perakende fiyatı artarken, 37 ürünün fiyatı düştü, 141 ürünün fiyatı ise değişmedi.

İTO'dan yapılan açıklamada, "Gıda maddeleri grubunda yer alan mevsimsel şartlara bağlı olarak fiyatında artış yaşanan yeşil soğan Aralık ayı itibariyle yüzde 34.23 ile fiyatı en fazla artan ürün oldu" denildi.

Açıklamaya göre, fiyatlarında artış yaşanan diğer maddeler yüzde 26.89 ile yaş üzüm, yüzde 20.61 ile taze fasulye ve yüzde 19.23 ile domates oldu.

"Aralık ayında arz fazlası yaşanan limon yüzde 16.18 gerileyerek fiyatı en fazla azalış gösteren ürün oldu" denilen açıklamaya göre, fiyatları düşen diğer maddeler yüzde 14.51 ile portakal, yüzde 9.94 ile genç giyiminde palto ve yüzde 9.86 ile gecelik otel konaklama ücreti oldu.

(Tablo)

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35