Fed başkanlarından faiz artırımına yeşil ışık

ABD Merkez Bankası'nın 4 bölgesel başkanı, faiz artırımının bu yıl olacağı beklentisi taşıyor.

Fed başkanlarından faiz artırımına yeşil ışık

İSTANBUL (AA) - ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son faiz kararını açıkladığı 27 Temmuz 2016'dan bu yana New York Fed Başkanı William Dudley, San Francisco Fed Başkanı John Williams, Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart ve Chicago Fed Başkanı Charles Evans, faiz artırımını destekleyen açıklamalarda bulundu.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer de bu yıl faiz artırımı olabileceğine işaret etti.

-"Eylülde faiz artışına gidilmesi mümkün"


New York Fed Başkanı Dudley, bu ay yaptığı açıklamada, eylülde faiz artışına gidilmesinin mümkün olduğunu belirtirken, Amerikan ekonomisinin iyi durumda bulunduğunu söyledi. Dudley, büyümenin ikinci yarıda hızlanacağı öngörüsünde bulunarak, "Faizleri daha fazla artırmak için uygun zamana yaklaşıyoruz. Eylülde faiz artışı mümkün." ifadesini kullanmıştı.

San Francisco Fed Başkanı Williams da ABD, Avrupa ve Japonya'daki düşük veya negatif faiz oranlarının, para politikasının olası ekonomik krizlere cevap verme kapasitesini azalttığını savunmuştu.

"ABD ekonomisi halihazırda merkez bankasının hedeflerine ulaşmaya yakın"
Fed Başkan Yardımcısı Fischer, ABD ekonomisinin halihazırda merkez bankasının hedeflerine ulaşmaya yakın olduğunu, büyümenin hız kazanacağını vurgulayarak, 2016 yılında bir faiz artırımının halen değerlendirilmekte olduğunu kaydetmişti.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart ise "Ekonomiye olan güvenim haklı çıkarsa bu yıl en az bir kez faiz artırılmasının uygun olacağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulunmuştu. Lockhart, Fed'in yıl bitmeden faiz artırımına gitme olasılığının göz ardı edilemeyeceğini de söylemişti.

Chicago Şube Başkanı Evans da Fed'in yıl bitmeden bir kez faiz artırmasının uygun olabileceğini belirtmişti. Ülke ekonomisinin, küresel finansal ve ekonomik dalgalanmalara rağmen iyi durumda kalmayı başardığına dikkati çeken Evans, "Bu yıl belki bir kez faiz artırılmasının uygun olabileceğini düşünüyorum." ifadesini kullanmıştı.

-"Fed'in aralıkta faiz artırması ekonomik verilere bağlı"


Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding, Fed'in aralıkta faiz artırmasının ekonomik verilere bağlı olacağını vurguladı.

Schmieding, Fed'in faiz artırımı için açık kapı bırakmak istediğini ifade ederek, ABD ekonomisinin 3. çeyrekte yılın ilk yarısından daha iyi performans sergilemesi durumunda aralıkta faizleri artırabileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35