Büyükkılıç, "OSB, Serbest bölge ve endüstriyel bölgelerde yapı ve bina sahipleri emlak vergisinden muaf"

Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç, Organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan yapı ve bina sahiplerinin emlak vergisinden muaf olduğunu ancak kiracıların muaf olmadığını...

Büyükkılıç, "OSB, Serbest bölge ve endüstriyel bölgelerde yapı ve bina sahipleri emlak vergisinden muaf"

Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç, Organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan yapı ve bina sahiplerinin emlak vergisinden muaf olduğunu ancak kiracıların muaf olmadığını söyledi.

Kiracalar emlak vergisi ödeyecek

3119 sayılı Emlak Vergisi Kanunun 4. Maddesine istinaden Organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan binalara daimi olarak emlak vergisi muafiyeti getirildiğini belirten Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, ancak kiracı durumunda yer alanların bu muafiyetten yararlanamayacaklarını yani emlak vergilerini ödeyeceklerini kaydetti.

Kiracıların listesi Belediyemizde mevcut

Organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan mükelleflerin mağdur almamaları için gerekli çalışmaların yapıldığını İfade eden Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan binalara daimi olarak emlak vergisi muafiyeti var. Ancak Temmuz ayında yapılan yeni düzenleme bu üretim alanlarında sadece mülk sahipleri için muafiyetin geçerli olduğu ve kiracılar için muafiyetin olmadığına dair düzenleme yapılmıştır. Bu neden ile Organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri ve sanayi sitelerinde kiracı olarak bulunan girişimcilerin mağdur olmamalı açısından emlak vergilerini yatırmaları gerekmektedir. Kiracı durumda olan mükelleflerin listesinin belediye emlak müdürlüğünde yer aldığını gerekirse tek tek bilgilendirici yazı gönderilecektir”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35