Aydın Ticaret Borsası, Uluslararası Kestane Sempozyumunda

AYDIN (İHA) – Aydın Ticaret Borsası, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) başlayan 6. Uluslararası Kestane Sempozyumuna katıldı.Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü tarafından yürütülen, Adnan...

Aydın Ticaret Borsası, Uluslararası Kestane Sempozyumunda

AYDIN (İHA) – Aydın Ticaret Borsası, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) başlayan 6. Uluslararası Kestane Sempozyumuna katıldı.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü tarafından yürütülen, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünün Sempozyum organizasyonu ve bilim düzenleme kurulunda yer aldığı Uluslararası Kestane Sempozyumu 09 Ekim 2017 tarihinde başladı. 11 ülkeden akademisyenin katıldığı Sempozyum 13 Ekim 2017 tarihine kadar devam edecek.

Sempozyumda açış konuşması yapan OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi ve Sempozyum Düzenleme Komite Başkanı Prof. Dr. Ümit Serdar, "Türkiye, Avrupa’da kestane üretiminde birinci sırada. Kestane genetik kaynakları bakımından çok önemli bir ülke. Kestane şekeri alanında çok değerli ürünlere sahip. Aydın ve Bursa gibi illerimiz kestane üretiminde söz sahibi şehirler" dedi.

Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A. Bahri Erdel ise, yaptığı açıklamada; “Ülkemizde 2016 yılında 64 bin 750 ton kestane üretimi gerçekleşmiştir. 665 bin 209 adet meyve veren ağaç sayısı ile en fazla kestane ağacına ve üretimine sahip olan Aydın’da 2016 yılında yaklaşık 25 bin ton kestane üretilmiştir. Söz konusu üretim varlığı ile iyi kalite özellikleri değerlendirildiğinde ‘Aydın Kestanesi’ olarak Coğrafi işaretinin Borsamız ve Üniversitemiz çalışmalarıyla alınması ilimiz adına bir gururdur. AB Komisyonuna ’Aydın Kestanesi’ coğrafi işareti için yapılan müracaat sürecimizin olumlu sonuçlanmasıyla haklı gururumuz ikiye katlanacaktır. İlimizde kestane üretimi ağırlıklı olarak Köşk, Nazilli, Sultanhisar ve ilçelerimizde yapılmaktadır. Türkiye’de kestane üretimi yapan başlıca bölgeler Ege, Karadeniz ve Marmara bölgeleridir. Soyulabilir olması özelliği ile kestane şekeri olmaya elverişli Coğrafi işaretli ürünümüz Aydın Kestanesi, kestane şekeri imalatında kullanılmak üzere Bursa’ya pazarlanmaktadır. 6. Uluslararası Kestane Sempozyumunda emeği geçenleri kutluyorum” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35