"Orta vadeli enflasyon beklentileri yüksek seviyelerde"

İstanbul, 25 Mayıs () - Merkez Bankası, orta vadeli enflasyon beklentilerinin "yüksek" düzeylerde ve çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin "sınırlı" olmasının para politikasındaki "sıkı duruş"un korunmasını...

"Orta vadeli enflasyon beklentileri yüksek seviyelerde"

İstanbul, 25 Mayıs () - Merkez Bankası, orta vadeli enflasyon beklentilerinin "yüksek" düzeylerde ve çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin "sınırlı" olmasının para politikasındaki "sıkı duruş"un korunmasını gerektirdiği uyarısı yaptı.

Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandında dün gerçekleştirdiği 0.50 puanlık indirimin
ardından bugün ekonomistlere ve bankacılara gerçekleştirdiği sunumda, yakın dönemde küresel oynaklıklarda bir miktar artış yaşandığına dikkat çekildi ve şöyle denildi:

"Kurul, sıkı para politikası duruşunun, temkinli makroihtiyati politika çerçevesinin ve Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmasının ekonominin şoklara karşı dayanıklılığını artırdığını değerlendiriyor. Bu doğrultuda Kurul, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar verdi. Bununla birlikte, çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olması likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektiriyor. Orta vadeli enflasyon beklentileri yüksek seviyelerde."

Merkez Bankası'nın geçen hafta açıklanan Mayıs ayı beklenti anketi sonuçlarına göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 7.80, 12 ay sonrası için yüzde 7.81 ve 24 ay sonrası için de yüzde 7.14 olarak belirlendi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35