Okul Temizliği Nasıl Yapılır?

Okul Temizliği, sağlık açısından çok önemli bir konudur. Temizlik detaylı olarak düşünülmesi ve planlanması gereken bir olgudur. Temizlenen mekânın niteliği önemlidir. Temizliğin hangi amaçlarla yapıldığı da bu konuda önemli detaylardan biridir.

Okul Temizliği, sağlık açısından çok önemli bir konudur. Temizlik detaylı olarak düşünülmesi ve planlanması gereken bir olgudur. Temizlenen mekânın niteliği önemlidir. Temizliğin hangi amaçlarla yapıldığı da bu konuda önemli detaylardan biridir. Özellikle mekânı kullanan bireylerin sağlık durumları, yaşları vs. farklılıkları olduğundan, temizlik konusunda titiz ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Okullar genellikle küçük yaştaki çocukların uzun süreler boyunca etkileşim içinde oldukları kurumlardır. Çocuk gelişimi açısından bakıldığında, sağlık açısından hassas olan gelişim çağındaki çocukların sağlığı açısından temizliğin önemi gözler önüne serilmektedir. Bilhassa günümüzde çocuklarda alerjik hastalıkların arttığı düşünüldüğünde, okul temizliğinin ne kadar önemli olduğu görülmektedir.  

Okul Temizliği Nedir? 

Okullar mekânsal açıdan çocukların sürekli etkileşim içerisinde bulunduğu alanlardır. Okullarda bulunan öğrenci sayısı düşünüldüğünde, yapılan temizliğin detayları ve titizlikle yapılmasının önemi gözler önüne serilmektedir. Hijyenin en çok önemli olduğu yerlerden biri olan okul temizliğinde kesinlikle taviz verilmemesi gerekmektedir. Okul temizliği çocuk ve okul çalışanlarının sağlığını direk ilgilendiren husustur. Bu nedenle temizliğin titizlikle yapılması ve sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir. Temizlikte belirli ölçütler olmalıdır. Okulun bölümleri düşünüldüğünde, okul temizliğinin profesyonel bir tavırla yapılması gerektiği görülmektedir. Sınıflar, tuvaletler, varsa yemekhane, öğretmenler odası, idare odaları, spor salonu vs. her alanın temizliğinin planlanması önemlidir. Temizlik konusunda okulda yeterli sayıda personel bulundurulması zorunludur. Ayrıca kullanılan temizlik malzemelerinin, sağlığa zararlı olmaması da en önemli konulardan biridir.  

Okul Temizliği Nasıl Yapılır?

Okul temizliğinde ilk etapta önemli olan faktör temizlik personelidir. Temizlik personeli mutlaka konu hakkında ilgili ve dikkatli davranan bireylerden seçilmelidir. Okulda hangi bölümün ne zaman temizlenmesi gerektiği iyi bir planlamayla sağlanmalıdır. Temizlik öğrencilerin ders ve etkinliklerini olumsuz yönde etkileme ihtimali olan zamanlarda yapılmamalıdır. Özellikle öğrencilerin öncelikli kullandıkları sınıfların öğrenciler okula geldiğinde hazır bir şekilde temizlenmiş olarak bulunmasının önemi büyüktür. Bu nedenle temizlik planı doğru oluşturulmalıdır. Hijyenik ortamlar hazırlanırken, temizliğin detaylı yapılmış olması da önem taşır. Üstünkörü temizlenmiş tozlu ortamlar çocuk sağlığına zararlıdır. Öğrencilerin direk temas ettikleri sıra veya masalarında özenle temizlenmiş olması ve üzerinde deterjan kalıntısı bırakılmaması gereklidir. Temizlikte maliyeti düşürülmek amaçlı tavırlar yanlıştır. Bu nedenle özellikle çocukların sıklıkla kullandıkları tuvaletlerin sık sık kontrol edilmesi ve öğrencilerin derste oldukları zamanlarda temizlenmesi önem taşımaktadır.

Okul Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Okul temizliği hassaslık ve itina gerektiren bir konudur. Temizlik esnasında kullanılan birtakım araç - gereç ve deterjanlar önemlidir. Temizlik yapılırken zemine zarar verilmemesi, eşya ve zeminleri yıpratmadan temizlik yapılması mühimdir. Bunun yansıra kullanılan materyallerin kaliteli olması, temizlikte kullanılan deterjanların ucuz ve sağlığa zarar veren ürünlerden olmaması özellikle önem arz eden konulardır. Bu nedenle temizlik araç- gereci ve deterjanlar öznele seçilmelidir. Okul temizliğinde kullanılacak süpürgelerin hasır, kıl, iplik ve naylondan yapılmış çeşitleri vardır. Temizlikte kullanılan iplik veya kıl süpürgeler parke ve marley gibi zeminlerin temizliğinde kullanılmaktadır. Bu süpürgelerin kullanılacakları yerlere göre sapları uzun, normal veya kısa olarak kullanılabilmektedir. Süpürgeler kullanıldıktan sonra mutlaka tozları silkelenmeli ve rutubetsiz bir yerde muhafaza edilmelidir. Süpürge çok kirli ise yıkanmalı ve iyice kurutulduktan sonra muhafaza edilmelidir. İnatçı kirleri çıkartırken genellikle çeşitli temizlik telleri kullanılmaktadır. Teller kullanımdan sonra mutlaka yıkanıp rutubetsiz bir ortamda saklanmalıdır. Yerler süpürülürken toz ve çöpleri toplamak için kullanılan faraşların emaye, plastik veya metal olanları vardır. Bu faraşlar temizlik sonrasında mutlaka deterjanlı su ile yıkanarak kurutulmalıdır. Temizlikte kullanılan diğer bir gereç ise fırçalardır. Fırçaların kılları sert veya sentetik olabilmektedir. Özellikle cilalı zeminlerde bu sert fırçalardan ziyade yumuşak tüylü bir fırça kullanılmalıdır. Temizlikte kullanılan kova ve kaplar yine kullanımdan sonra mutlaka yıkanmalıdır. Temizlikte bir diğer önemli materyal ise temizlik bezleridir.

Okul Temizliği İçin Neler Yapmalıyız?

Temizlik personeli ve temizlik işlerinin koordineli olarak sağlanması okul idaresinin sorumluluğu altındadır. Bu nedenle okul yöneticilerine bu konuda büyük görevler düşmektedir. Okul yöneticileri temizliğin kuralarla uygun ve sık aralıklarla yapılıp yapılmadığını düzenli olarak kontrol etmelidir. Okulu kullanan bireylerin ise çevreyi temiz tutarak temiz ortama katkıda bulunmaları önemlidir.

Okul Temizliği İle İlgili Yazılar

Okulun temizlik ve hijyen kurallarına göre temizlenmesinin yanı sıra önemli bir diğer konu da okulun temizlik kurallarına uyularak kullanılmasıdır. Okulun temiz kalmasını sağlamak amacıyla çeşitli önlemler alınabilmektedir. Bunlardan en önemli ve etkili olanlarından biri okulun belirli yerlerine uyarı yazıları asmaktır. Bu yazılar ilgi çekici görsellerle birleştirildiğinde ilgi çekici ve etkili olabileceği düşünülmektedir. Okul bahçesine, tuvalet ve sınıflara temizlik ile ilgili dikkat çekici yazılar ve afişler asılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığının konuyla ilgili yayımladığı pdf dökümanlar:

//okulsagligi.meb.gov.tr/image/images/files/cevre_okul_saglik_modul.pdf

//gebze.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2017_09/25151508_Okul_Temizligi_Hijyen.pdf

Okul Temizliği İş ilanları

Okul temizliğinde görevli personelin nitelikleri önemlidir. Nitelikli elemanlar temizliğin hijyenik kurallara uygun ve aksamadan yapılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle personel seçiminde özenli davranmak gerekmektedir. Bazı okullar temizlik firmaları ile de çalışmaktadır. Temizlik firmasından eleman istenmesi durumunda, öncelikle firmanın çalışma koşulları, müşterilerine sunacakları fırsatlar, temizlik yapımında kullanılan malzemeler açısından değerlendirilmelidir. İnceleme süreci bittiğinde görüşülen firma ile detaylı konuşularak istenilen temizliğin nitelikleri ne t bir şekilde anlatılmalıdır. Temizliğin kaliteli hizmet anlayışı ile yapılması kadar maliyeti de önemlidir. Bu nedenle aynı kalitede hizmeti sağlayan en uygun fiyatlı firma tercih edilmelidir. Okulda çalıştırılacak temizlik elemanı için iş ilanı verilecekse, mutlaka temizlik talepleri hakkında ön bilgi verilmelidir. İlanda çalıştırılacak elemanda istenilen nitelikler açıkça belirtilmelidir. Temizlik personelinin temizlik konusunda deneyimli, çalışma ahlakına uygun çalışan, bedensel açıdan temizlik yükünü kaldırabilecek güce sahip olmasına dikkat edilmelidir. Standart temizlik ve hijyen kurallarına uygun personeli seçimi okulun sağlıklı ve hijyenik bir alan olmasının güvencesidir.

Bemay Temizlik hizmetleri hakkında bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Telefon: 0216 517 81 65
Telefon: 0541 208 62 82
Telefon: 0541 208 62 83
https://www.bemaytemizlik.com

https://www.youtube.com/watch?v=VfMhv2W-t68  

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 23:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Hıdır
Ali Hıdır - 1 yıl Önce

okul temizliği çok önemli bence de. çocuklarımız evden daha çok okulda zaman geçirdikleri için okulların tertemiz olması lazım. teşekkürler

SIRADAKİ HABER

banner8

banner35