Solingen kurbanları unutulmadı

Temel ELCİVAN / SOLİNGEN, () - 1993 yılında Almanya'nın Solingen kentinde ırkçılar tarafından Genç ailesinin evinin kundaklanmasıyla hayatını kaybeden beş can, bugün düzenlenen iki ayrı törenle anıldı. Solingen'de 23 yıl önce...

Solingen kurbanları unutulmadı

Temel ELCİVAN / SOLİNGEN, () - 1993 yılında Almanya'nın Solingen kentinde ırkçılar tarafından Genç ailesinin evinin kundaklanmasıyla hayatını kaybeden beş can, bugün düzenlenen iki ayrı törenle anıldı.

Solingen'de 23 yıl önce evleri kundaklanarak katledilen Genç ailesinin evinin bahçesindeki anıt önünde yapılan anma törenine katılanlar, aniden başlayan şiddetli yağmur nedeniyle zor anlar yaşadı. Şemsiyeler altında gerçekleştirilen anma programına, beş yakınını kaybeden Mevlüde Genç ile Durmuş Genç, Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel, Yurtdışı Türkler Başkanı Kudret Bülbül, Amasya ili Taşova İlçesi Kaymakamı Kudret Kurnaz, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öktürk, Almanya Eyalet Çalışma, Uyum ve Sosyal İşler Bakanı Rainer Schmeltzer, Solingen Büyükşehir Belediye Başkanı Tim Kurzbach, CDU NRW Başkanı ve Eyalet Milletvekili Armin Laschet, CDU Eyalet Milletvekili Serap Güler ve diğer yetkililer de hazır bulundu.

Aşırı yağmur dolayısıyla konuşmaların çok kısa tutulduğu törende Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel, “23 yıl önce kaybettiğimiz canları rahmetle anıyoruz, mekanları cennet olsun. Genç ailesine çok sabırlar diliyorum. Bizler, Genç ailesinin 23 yıl önce yaşadığı acıyı paylaşmak, bununla beraber de bu tür hadiselerin bir daha tekerrür etmemesi ve bu acıyı unutturmamak için buradayız. Burada bulunan vatandaşlarımıza ve Alman dostlarımıza çok teşekkür ediyorum“ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından anma töreni, DİTİB Merkez Camisi Din Görevlisi Abdulselam Özdere'nin Kuran tilaveti ve dualarıyla son buldu.

Daha sonra Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel ve bazı protokol üyeleri, Genç ailesinin evine giderek sohbet etti.

Anma nedeniyle akşam saatlerinde düzenledikleri salon toplantısında Solingen Belediyesi de, 23 yıl önce yaşanan acıya dair konuşmalara yer verdi.

Görüntülü Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35