banner43

İzlanda devlet başkanı tekrar aday olmayacak

Ersin Arslan / Reykjavik, () – İzlanda Devlet Başkanı Olafur Ragnar Grimson yılbaşı konuşmasında tekrar devlet başkanlığına aday olmayacağını açıkladı. Devlet Başkanlığına seçildiği 1996 yılından bu yana beş dönem üst üste,...

İzlanda devlet başkanı tekrar aday olmayacak

Ersin Arslan / Reykjavik, () – İzlanda Devlet Başkanı Olafur Ragnar Grimson yılbaşı konuşmasında tekrar devlet başkanlığına aday olmayacağını açıkladı. Devlet Başkanlığına seçildiği 1996 yılından bu yana beş dönem üst üste, 20 yıldır devlet başkanlığına seçilen Olafur Ragnar Grimson yeni yıl konuşmasında artık devlet başkanlığı sorumluluğunu başkalarına devretmek istediğini söyledi.

İzlanda’da Haziran ayında yapılacak yeni devlet başkanlığı seçimleri dört yılda bir yapılıyor. Yetkileri kısıtlı olan İzlanda Devlet Başkanı parlamentoda kabul edilen bir yasayı halk oylamasına götürebiliyor. Devlet Başkanı Olafur, 2010 ve 2011 yıllarında finans krizinde İzlanda bankalarının iflasları üzerine Hollanda ve İngiliz bankalarının tazminat talepleri konusunda kabul edilen yasaları halk oylamasına götürmüştü.

Manchester Üniversite’sinde Ekonomi ve Siyaset Bilimi eğitimi alan 72 yaşındaki İzlanda Devlet Başkanı 1973 yılında İzlanda Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Profesörü olmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35