Fransa'da camiler kapılarını halka açtı

Levent GÜNDÜZ / STRASBOURG, () - FRANSA'DA 28-29 Mayıs günlerinde çoğu camii ve mescit, kapılarını ikinci kez cemaat dışındaki ziyaretçilere açtı. Fransa'da yaşanan terör saldırıların ardından ilk kez dört ay önce Ocak ayında halka...

Fransa'da camiler kapılarını halka açtı

Levent GÜNDÜZ / STRASBOURG, () - FRANSA'DA 28-29 Mayıs günlerinde çoğu camii ve mescit, kapılarını ikinci kez cemaat dışındaki ziyaretçilere açtı.

Fransa'da yaşanan terör saldırıların ardından ilk kez dört ay önce Ocak ayında halka kapılarını açan camilerde Fransızlar, İslam dinini yakından tanıma fırsatı bulmuştu. Bu hafta sonu yineden düzenlenen açık kapı günü, ülkede büyük ilgi gördü. Strasbourg kentinde çoğunlukla Mağrip kökenli Müslümanlara hizmet veren ve 10 milyon Euro'ya varan maliyetiyle 2012 yılında hizmete giren kubbeli Strasbourg Büyük Camii adeta ziyaretçi akınına uğradı. Avrupa'da en çok Müslüman'ın yaşadığı Strasbourg'un Büyük Camii'nde yapılan açık kapı gününde Fransızlar, Mağrip kökenli Müslümanlardan cami içinde ve avlusunda İslam dinin özelliklerini, kültürünü yakından tanıma ve öğrenme fırsatını değerlendirdi. Mağrip mutfağının değişik damak tatları satışa sunulurken, Fransızca İslam dinini tanıtan kitaplar ve Kuran-ı Kerim satışlarına ilgi yüksekti. Arap Kınası veya Hint Kınası olarak bilinen kına sanatına özellikle kadınlar olmak üzere çocuklar ve gençler büyük ilgi gösterdi. Cami avlusunda mangallar yakıldı, dualar edildi, farklı din ve kültürlerin her yerde barış içinde yaşaması temennileri dile getirildi.

Görüntülü Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35