Gönüllüler körfezdeki kirliliğe dikkat çektiekti

Ahu Hetman Vakfı desteğiyle Marmaris Sualtı Gönüllüleri Grubu ve Marmaris AKUT gönüllüleri kıyı deniz dibi temizliği yaptı.Marmaris Uzunyalı Sahili’nde 6 dalgıç eşliğinde yapılan deniz dibi temizliğine 10 gönüllü katıldı.Marmaris...

Gönüllüler körfezdeki kirliliğe dikkat çektiekti

Ahu Hetman Vakfı desteğiyle Marmaris Sualtı Gönüllüleri Grubu ve Marmaris AKUT gönüllüleri kıyı deniz dibi temizliği yaptı.

Marmaris Uzunyalı Sahili’nde 6 dalgıç eşliğinde yapılan deniz dibi temizliğine 10 gönüllü katıldı.

Marmaris Sualtı Gönüllüleri Grubu, Marmaris AKUT gönüllüleri ve Marmaris Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleştirilen kıyı temizliği 2 saat sürdü.

Marmaris Su Altı Gönüllüleri adına bilgi veren Ali Osman Ernalbant, körfezin giderek kirlendiğini ifade ederek, “ İlkini 2 Nisan’da yine bu bölgede yaptığımız “engin denizlerimizi koruyalım” etkinliğinin bugün üçüncüsünü yapacağız. Yaklaşık 300 metrelik bir parkurumuz var. Yaklaşık 20 bin metrekarelik bir alanı AKUT’tan katılan arkadaşlarımızın desteği ile beraber tarayacağız. Ardan 7 ay geçmesine rağmen maalesef yine kirlilik baya fazlalaşmış durumda. 7 Mayıs’ta İçmeler Mahallesinde yapmıştık. Şimdi burada üçüncüsünü yapıyoruz. Bu konuda herkesin desteklerini bekliyoruz.

“Marmaris Körfezi giderek kirleniyor”

Körfezin durumu git gide kötüye gidiyor. Biz dalgıçlar onu yetkili makamlara iletiyoruz. 2015’te bizim de yaptığımız 128 noktada körfezde su altı çekimlerinde bu katı atık ve çöpün arttığını gördük. Bunları bakanlığa kadar gönderdik. Valilikle görüşmeler hala sürüyor. Bürokrasi gereği biraz daha beklememiz gerekiyor. Ancak körfezdeki katı atık yükü devamlı artıyor. Takdir edersiniz ki 2 saatlik bir etkinlikte körfezi temizleyemeyiz. Biz toplumda bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Özellikle yetkililerden biraz daha fazla destek bekliyoruz. Marmaris körfezi sonuç raporunda da belirtildiği gibi git gide kötüye gidiyor. 2015’te yaptığımız çalışmada körfezin üçte birini taradık. Bu çalışmalarda 65 ile 100 ton arası katı atık belirledik. Ortadaki derin tarafları bilmiyoruz. Onlar için daha kapsamlı bir çalışma lazım. Ama Marmaris Körfezi giderek kirleniyor. Bu herkes için üzücü bir durum.

“Marmaris’i denizini ve çevresini koruyalım”

Akut gönüllüsü Taner Uysal, amacımız farkındalık yaratmak, ilgililere ve bütün vatandaşlarımıza mesaj vermek. Bu koy hepimizin atalarımızın bize bıraktığı gibi bunu torunlarımıza bırakmak istiyoruz. Çok artan bir umursamazlık var. Bu koyu koruyabilmek gittikçe zorlaşıyor. Vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermesi lazım. Sigara izmariti dahi plajlarımıza atmamalarını ve çöp sepetlerini kullanmalarını istiyoruz. Bu konuda biz AKUT olarak arkadaşlarımla beraber bize düşen ne görev varsa yapmaya hazırız. Marmaris’i denizini ve çevresini koruyalım”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35