Fındık bahçelerinde bakım çalışmaları başladı

Fındık üreticilerini Kasım ayı içerisinde bahçelerinde uygulaması gereken çalışmalar konusunda uyararak bilgilendirmede bulundu.Ziraat mühendisleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, kış mevsiminin girişi sayılmakta olan kasım ayında...

Fındık bahçelerinde bakım çalışmaları başladı

Fındık üreticilerini Kasım ayı içerisinde bahçelerinde uygulaması gereken çalışmalar konusunda uyararak bilgilendirmede bulundu.

Ziraat mühendisleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, kış mevsiminin girişi sayılmakta olan kasım ayında havaların uygun olduğu vakitlerde, fındık bahçelerinde ayıklama işlemlerine devam edilmesi gerektiği ifade edildi.

Fındığın iyi gelişmesi ve bol ürün vermesi tahlillerinin sonucunda bahçeye tavsiye edilen kirecin, fındık ocaklarının dal izdüşümlerine serpildikten sonrasında 5/10 santimetre derinlikte çapalanarak toprağa iyice karıştırılması söyledi. Açıklamada ayrıca, kışlık gübre ile kirecin bahçeye aynı anda verilmemesi tavsiye edilmekle beraber mayıs aylarında mücadele edilen virgül koşnili ile bu ayda da ilaçlı mücadele yapılabileceği iletilerek, kışın bolca yağış olan bölgelerde çiftlik gübresinin bu ay ile beraber marta kadar verilebilir olduğunu belirtti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35