Ünver: Türk kadını, sosyal hayatın en temel dinamiklerdendir

Sinan KORKMAZER/NEVŞEHİR, ()- NEVŞEHİR Belediye Başkanı Hasan Ünver, özellikle son yıllarda yapılan bir dizi yasal düzenlemelerin de etkisi ile Türk kadınının toplum hayatının hemen her alanında dinamik bir güç haline geldiğini...

Ünver: Türk kadını, sosyal hayatın en temel dinamiklerdendir

Sinan KORKMAZER/NEVŞEHİR, ()- NEVŞEHİR Belediye Başkanı Hasan Ünver, özellikle son yıllarda yapılan bir dizi yasal düzenlemelerin de etkisi ile Türk kadınının toplum hayatının hemen her alanında dinamik bir güç haline geldiğini söyledi.
Belediye Başkanı Hasan Ünver, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajında dünyanın en köklü medeniyetlerine ev sahipliği yapan Anadolu’da, kadına büyük bir önem verildiğini hatırlatan Ünver, kadınların tarih öncesi dönemlerde bile toplum hayatının önemli parçası olduğunun net ortaya konulduğunu vurguladı. Başkan Ünver, dünyanın iki medeni ülkesi arasında imzalanan ilk yazılı barış antlaşması olan 'Kadeş Barış Antlaşması'na Anadolu Hitit Kralı 3. Hattuşili’nin yanı sıra Mısır Kralı 3'üncü Ramses ile birlikte Hattuşili’nin eşi Putihepa’nın da imzalamasının bile kadına verilen değerin bir örneği olduğunu ifade etti.
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Türk Milleti'nin tarihi boyunca da kadının toplum hayatında hep anne olma özelliği ile de el üzerinde tutulduğunu ve toplumun önderlerinden olduğuna vurgu yaptı. Türk Milleti'nin var olma mücadelesi verdiği Kurtuluş Savaşı’nda da Türk kadınının erkeği ile birlikte bir çok fedakarlıklara imza attığını dile getiren Ünver, mesajında daha sonra şöyle devam etti:
"Toplumumuzda kadın; anne, eli öpülesi, cennetin ayaklarının altında olduğu müjdelenen, fedakar ve cefakardır. Türk kadını, sosyal hayatın en temel dinamiklerdendir. Özellikle son yıllarda gerçekleştirilen bir dizi yasal düzenleme ve uygulamalarla kadınlarımızın her alanda etkinliklerinin daha da artması sağlanmıştır. Kadınlarımızın her alanda daha bilgili ve daha becerili olabilmesi için Nevşehir Belediyesi olarak bir ilki yerine getirmek suretiyle 'Kadın Çalışmaları ve Eğitim Merkezi'ni hizmete kazandırdık. Birçok branşta açtığımız eğitici kurslarımızla ev hanımlarımızın eğitimlerine katkı sağlıyoruz. Nevşehir’in de her alanda gelişmesi sadece erkeklerin değil, kadınlarımızın da engin bilgi birikimi ve tecrübeleri ile ciddi gelişmeler sağlayacaktır. Bu duygu ve düşünceler ışığında tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum."

FOTOĞRAFLI

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35