Kuş cennetinde bahar güzelliği

BAFRA (Samsun), () - SAMSUN’un Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, baharla birlikte yeniden hayat buldu. İçinde barındırdığı nesli tükenmekte olan kuşlar, kemirgenler, yırtıcı hayvanlarla Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti...

Kuş cennetinde bahar güzelliği

BAFRA (Samsun), () - SAMSUN’un Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, baharla birlikte yeniden hayat buldu.
İçinde barındırdığı nesli tükenmekte olan kuşlar, kemirgenler, yırtıcı hayvanlarla Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti baharda bambaşka güzellikleri ziyaretçileriyle paylaşıyor. Kuş Cenneti'nde, baharın başlamasıyla birlikte göç hareketliliği de başladı. Baharla birlikte yaz göçmeni kuş türleri Afrika’dan gelmeye, kış göçmeni türler ise Kuzey Avrupa’ya doğru göç etmeye başladı. Kış boyunca bölgede konaklayan çamurcun, kaşıkgaga, gibi türler yavaş yavaş Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nden ayrılıp kuzey yolculuklarına çıkıyor.
Avrupa Kuş Alanları Envanteri'ndeki en önemli 4 kriterden 3'üne sahip olan Kızılırmak Deltası'nda, Türkiye’de bugün kayıt altına alınmış 478 kuş türü tespit edildiği, bunların 350'sininn burada görüldüğü ve 140'ının burada ürediği tespit edildiği ifade edildi. Dünyada nesli tehlike altında olan 24 kuş türünün 15'inin, Kızılırmak Deltası’nda görülüp kayıt altına alındığı, Kızılırmak Deltası’nın dünyadaki kuş cennetlerinden farklı kılan en önemli özelliklerden birinin de yılın her ayı farklı kuşların görülebildiği olduğu kaydedildi.

FOTOĞRAFLI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35