banner43

‘Ağlayan Gelin’ cümbüşü

Bitlis’in Hizan ilçesinde açan ters laleler, kartpostallık görüntüler oluşturuyor.Lale türlerinden farklı olarak bir kök üzerinde uzayan, 15 günlük ömürleri olan ve başakta 4 çiçek veren ters laleler, adeta görsel şölen sunuyor. Halk...

‘Ağlayan Gelin’ cümbüşü

Bitlis’in Hizan ilçesinde açan ters laleler, kartpostallık görüntüler oluşturuyor.

Lale türlerinden farklı olarak bir kök üzerinde uzayan, 15 günlük ömürleri olan ve başakta 4 çiçek veren ters laleler, adeta görsel şölen sunuyor. Halk arasında sevdiğine kavuşamadığı için "ağlayan gelin" olarak adlandırılan ters laleler, eriyen karların ardından ilçenin Karbastı köyü kırsalında boy göstermeye başladı. Turuncu, kırmızı ve sarı renkteki çiçekleriyle doğayı renklendiren lalelerin yer aldığı yüksek rakımlı bölgeler, ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Bölgenin güzel yanlarını fotoğraflamak için şehir dışından geldiklerini söyleyen Mehmet Ali Karabaş, “İki yıldır bu tarihlerde Hizan’a gelerek hem ters lalelerin eşsiz güzelliğini fotoğraflıyoruz hem de köyde dikkatimizi çeken pirinç tarlaları ile çeltik değirmenine uğruyoruz. Burası, fotoğraf çekimi için zengin bir yöre. Bence herkesin uğraması gerekir” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35