ASELSAN’dan Demir Çelik Enstitüsü’ne ziyaret

Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü’nün ve MARGEM laboratuvarlarının kabiliyetlerini yerinde görmek üzere ASELSAN’dan 4 kişilik ekip geldi.Demir Çelik Enstitüsü’nü ziyaret eden ASELSAN yetkilileri, Rektör Yardımcısı Prof. Dr....

ASELSAN’dan Demir Çelik Enstitüsü’ne ziyaret

Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü’nün ve MARGEM laboratuvarlarının kabiliyetlerini yerinde görmek üzere ASELSAN’dan 4 kişilik ekip geldi.

Demir Çelik Enstitüsü’nü ziyaret eden ASELSAN yetkilileri, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Demir Çelik Enstitü Müdürü Doç. Dr. Yavuz Sun ve Enstitünün akademik personeli ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede ASELSAN yetkililerine, Karabük Üniversitesi’nin magnezyum, alüminyum ve diğer alaşımlar konusundaki kabiliyetleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi.

Görüşmenin sonrasında ise ASELSAN’dan gelen konuklara, magnezyum alaşımlarının üretildiği laboratuvarlar, üretilen alaşımların mekanik, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin incelendiği alanlar ile başta MARGEM ve Demir Çelik olmak üzere diğer laboratuvarlar gezdirildi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, “ASELSAN’dan gelen ekip Karabük Üniversitemizin özellikle magnezyum alaşımları konusundaki kabiliyetlerini görmek istiyorlardı. Çünkü magnezyum alaşımları, hafif alaşımlar oldukları için özellikle havacılık sektöründe çok yaygın olarak kullanılıyor. Dayanıklılığı yüksek malzemeler. Bu da Türkiye’nin çok büyük bir ihtiyaç alanıdır. Karabük Üniversitesi de yaklaşık 10 yıldır bu alanda çalışmalar yapıyor.” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35