Uçaklarda sanal gerçeklik zamanı

Uzun uçak yolculuklarında zamanı biraz daha çekilebilir kılmak için koltuk arkasına monte edilen ekranlardan film izlemek oldukça yaygın. Fakat bu ekranların çok da rahat olduğu söylenemez...

Uçaklarda sanal gerçeklik zamanı

Uzun uçak yolculuklarında zamanı biraz daha çekilebilir kılmak için koltuk arkasına monte edilen ekranlardan film izlemek oldukça yaygın. Fakat bu ekranların çok da rahat olduğu söylenemez. Koltuk arasındaki daracık mesafeden ve küçük bir ekranda film izlemeye çalışmak, bu sırada diğer yolcular ve kabin görevlileri tarafından dikkatinizin dağıtılması insanı filmden soğutabiliyor. Teknik açıdan bakıldığındaysa bu ekranlar uçaklar için toplamda ciddi bir ağırlık oluşturuyor. Bu sorunları aşmak için SkyLights adlı bir firma tarafından uçaklara özgü sanal gerçeklik gözlüğü geliştirilmiş. Koltuk arkası ekran düzeneğine göre hafif (yaklaşık 280 gram) ve ekonomik olan Skylights Theater adlı bu gözlükler yolcular için de daha kullanışlı.

Uçaklarda sanal gerçeklik zamanı


Geleneksel sanal gerçeklik gözlükleri kullanıcıların başlarını hareket ettirerek etrafı keşfetmesi üzerine kurulu. Bu tür bir durum uçakta pek de pratik olmayacağından SkyLights gözlüklerinde kullanıcı etkileşimi yok. Yolcular bu gözlüklerle büyük bir sinema salonunda film izliyor gibi oluyor. Ayrıca bulundukları ortamdan izole oldukları için dikkatleri de dağılmıyor. Üstelik yolcular kendilerini dar bir koltukta değil geniş bir sinema salonunda gibi hissettiği için yolculuk daha çekilebilir hale geliyor.
Dört hava yolu firmasının 100 uçağına kurulan sistem hızla yaygınlaşacak gibi. Kimbilir, belki yakın zaman içinde benzer teknolojileri Türk Hava Yolları’na ait uçaklarda da görebiliriz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35