Teknolojisiz zamanlara yer açın

Ergenlik çağındaki çocuğunuz özgürlüğüne düşkün olsa bile arada bir teknolojiden kopması ve dijital medya kullanımıyla ilgili zaman sınırlarına uyması gerekir.

Teknolojisiz zamanlara yer açın
Ergenlik çağındaki çocuğunuz özgürlüğüne düşkün olsa bile arada bir teknolojiden kopması ve dijital medya kullanımıyla ilgili zaman sınırlarına uyması gerekir. Çocuğunuz günde iki saatten daha uzun bir süreyi ekran karşısında geçirirse, fiziksel aktivite yapmaya zamanı kalmaz. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, medyaya daha fazla zaman ayıran, 18 yaşın altındaki çocuklar, okulda daha düşük notlar almakta ve diğer çocuklara kıyasla kişisel tatmin seviyeleri daha düşük olmaktadır. Yoğun kullanıcıların okulda düşük not almaları, mutsuz olmaları ve başlarını derde sokmaları ihtimali de daha yüksektir.

Bu nedenle gevşek davranmayıp, zaman sınırları önemlidir. Kurallarınıza sadık kalın, arada bir ailecek teknolojiye ara verin ve çocuğunuza, günlük dijital medya kullanımını verimli bir şekilde planlaması için yardımcı olun.

Dijital medyanın yeni ve eğitici fırsatlarından doğru biçimde faydalanması için çocuğunuza yardımcı olun.


Dijital medyanın yaratıcılığa, işbirliğine, bağlantı kurmaya yönelik sıra dışı yeni fırsatlar sunduğuna şüphe yok. Bütün çocukların bu olağanüstü kaynaklardan faydakanması çok önemli. İnternette araştırma yapmayı sağlayan yeni yöntemlerden tutun da YouTube'da müzik becerileri kazanmaya veya bunları paylaşmaya kadar, çocuğunuzu ve öğretmenlerini, teknolojinin öğrenmeye ve yaratmaya yönelik bu olağanüstü potansiyelinden faydalanmaya teşvik etmek harikadır.

Ayrıca çocuğunuzu güvenli, akıllı ve sorumlu bir dijital vatandaş gibi davranmaya teşvik etmeniz önemlidir. Sanal ortamda ve gerçek hayatta geçirdiği zamanı sağlıklı dengelemeyi ve başkalarına karşı her zaman sorumlu davranmayı öğrenmelidir. Dijital medya öğrenme ve kendini ifade etme konusunda neredeyse sınırsız fırsatla sunar. Çocuğunuza bunları akıllı bir biçimde kullanmayı öğreterek onun hayatında büyük bir fark yaratabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35