Redüktör Nedir

Redüktör Nedir
Vites kutuları ile beraber var olan dişli çark düzeneklerindeki paralel dişli dizilerinin bir elemanı olarak bilinen redüktör, yapısal olarak bakıldığı zaman gövdenin iç kısmına yerleştirilen dişli çarklar, yataklar ve miller gibi parçalardan oluşturulan sistemlerden meydana geliyor. Redüktörün diğer bir tanımı ise elektrik motorlarının sahip oldukları yüksek dönüş hızlarını kullanılacakları makineler için ihtiyaç duyulacak dönüş hızlarına düşürmek adına özel olarak hazırlanılan kapalı dişli düzeneklerdir. Sanayi devrimi ile beraber ortaya çıkmayı başaran metal dişliler hiç şüphesiz günümüz endüstri dünyasının vazgeçilmezlerinden bir tanesi olmayı başardı. Bilindiği üzere dişli hareket anlamına gelir ve dişlinin olmaması durumunda pek çok konuda hareket duracaktır. Redüktör ise birbirinden farklı hız ve güç iletiminde kullanılacak dişlilerden oluşacak bir sistem şeklinde geliştirildi. Böyle olunca da makine imalatı söz konusu olduğunda vazgeçilmezlerden bir tanesi olmayı başarmış oldu. 

Redüktörde Bulunan Önemli Değişkenler Nelerdir?

Bütün dişli düzenek sistemleri içerisinde bulunduğu gibi redüktör içerisinde de çevrim oranının yanı sıra dönme yönü de önem taşır. Böyle olunca döndürülen ve döndüren parçaların dönme yönleri eğer ki birbirine ters ise (-) işareti ile aynı yönde olmaları durumunda ise (+) işareti ile gösterilir. Redüktörde sistemi oluşturacak olan bir dişlinin diş sayısı ise çevrim oranını etkileyecektir. Var olan bu kural bütün paralel dişli diziler için de geçerli olarak kabul edilir. Böyle olunca redaktörün oluşturulduğu düzeneklerin sayısı parçaların kademelerini yani hızın kaç kere değiştirildiğini gösterir.

Redaktör Türleri

Yapılacak olan üretime bağlı olarak günümüzde bu parçalar standart boyutlarda hazırlanır ve satışa sunulur. Bu standart boyutlar arasından yapılacak olan seçimde ise farklı faktörlere dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken faktörler ise başta çevrim oranı olmak üzere verim, ağırlık ve boyut gibi birçok faktördür. Firma sahipleri seçecekleri bu üründe aşama sayısına bağlı olarak 1,2 ya da daha fazla kademeli olanları seçebilirken kullanılacak dişli çeşidine göre ise konik dişlili, silindirik dişlili, sonsuz vida dişlili ve pek çok çeşidin bir arada yer aldığı modeller //www.remas.com.tr/ üzerinden firmalara sunulmaktadır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35