FETÖ'nün darbe girişimi yarışma formatında akıllı telefonlarda

TÜBİTAK desteğiyle cep telefonu uygulamaları üzerine çalışan girişimci, kanlı darbe girişimini insanlara anlatmak için iOS ve android işletim sistemlerinde kullanılabilen yarışması uygulaması hazırladı.

FETÖ'nün darbe girişimi yarışma formatında akıllı telefonlarda

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Teknokent'te cep telefonu uygulamaları üzerine çalışan girişimci Ahmet Akkök, FETÖ'nün hain darbe girişiminin ardından ekibiyle insanlara darbe girişimini anlatmaya karar verdi.

Resmi kaynaklardan alınan sorularla bilgi yarışması hazırlayan ekip, 6 seviyede 120 soruluk "15 Temmuz Bilgi Yarışması" uygulamasını 2 ay önce hizmete sundu.

iOS ve Android işletim sistemi için hazırladıkları uygulamanın Windows çalışmalarını sürdüren ekip, kanlı darbe girişimini dünyaya anlatmak için soruları farklı dillere çevirerek daha çok kullanıcıya ulaşabilmeyi hedefliyor.


-Farklı dillere de çevrilecek


Girişimci Akkök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uygulamanın yapımı aşamasında Apple ve Google ile bazı sorunlar yaşadıklarını belirterek, "Öncelikle Google, uygulamamızdaki '15 Temmuz' ismini istemedi. Biz o yüzden Google'deki ismini 'Demokrasi Günü Bilgi Yarışması' yaptık. Apple'da ise '15 Temmuz Bilgi Yarışması' adı altında çıktı fakat FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in geçtiği bir isme itiraz ettiler. Sonunda biz de o ismi kaldırdık, baş harflerini yazarak kısalttık." şeklinde konuştu.

Akkök, kazanç beklentileri olmadığını kaydederek, darbe girişimini anlatmak için uygulamayı farklı dillere de çevireceklerini, bunun vatani bir görev olduğunu sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35