Akıllı telefon ile sağlıklı yaşam

İster fitness yolculuğunuza yeni başlamış olun, isterseniz de egzersizlerinizi takip etmek için biraz yardım isteyin, bir fitness uygulaması sizin için çok faydalı bir yardımcı olacaktır.

Akıllı telefon ile sağlıklı yaşam
İster fitness yolculuğunuza yeni başlamış olun, isterseniz de egzersizlerinizi takip etmek için biraz yardım isteyin, bir fitness uygulaması sizin için çok faydalı bir yardımcı olacaktır.  Bugünkü uygulamalar, her seviyedeki fitness ve egzersiz deneyimini kapsamakta. Çoğu fitness uygulaması, başlangıç için ücretsiz olarak yeni başlayanlara yönelik egzersizleri içeriyor. Birkaç haftalık bir uygulamayı ücretsiz olarak denemeyi veya bir yıllık plan satın almadan önce yalnızca bir ay süreyle bir denemeyi öneririz.
Böylece uygulamanın size uygun olup olmadığını da görürsünüz. Ücretli veya profesyonel sürümler genellikle daha fazla egzersiz öneriyorlar ve ne kadar iyi ilerlediğinizi görmek için egzersiz programlarını özelleştirmenize ve karşılaştırmalar yapmanıza izin veriyorlar.

Bazı uygulamalar, Apple Watch veya bir Android Wear akıllı saati ile çalışıyor; bu nedenle, telefonunuzu cebinizde veya saatinizi kolunuzda bırakabilir, egzersiz yaparken istatistiklerinizi görebilirsiniz.
Birçok uygulama akıllı saatlerin kalp atış hızını gösterme özelliğinden faydalanır. Çok azı yapacağınız egzersizleri belirlemek için hareketleri tanır.

Tüm Apple tabanlı uygulamalar, Apple Health uygulamasıyla senkronize olmaktan yararlanıyorlar. Bu uygulama, kilo, alınan kalori (beslenme uygulamaları temel alınarak atılan adımlar veya diğer egzersiz uygulamalarını kullanarak yakılan kalorileri de içeren kişisel sağlık bilgilerini takip ediyor.

Bazı fitness uygulamaları, aktivite sırasındaki egzersiz istatistiklerinizi (kalp atış hızı, koşu, adımlar, güzergah, tekrarlar ve ağırlık) kaydediyor. Bazıları hangi kas grupları için hangi egzersizleri yapmanız gerektiğini ve egzersiz programlarını önererek size itnes hedelerinize ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Bazı uygulamalar basit, gösterişsiz ama ciddiler. Bazıları sosyal desteğe odaklılar ve video oyunlarındaki gibi seviye atlanmasına izin veriyorlar. Hatta egzersiz sizi zorlarken eleştirileri ile sizi güldüren bir uygulama bile var. İşte önerilerimiz...

En popüler koşu ve bisiklet uygulamaları

En iyi koşu uygulamaları, koşu sırasındaki kalp atış hızınızı izlemenize olanak tanır. Çoğu egzersizde sadece ortalama bir kalp atış hızı kaydedilir. Ayrıntılı kalp atış hızı istatistikleriyle ilerlemenizi görebilir veya özellikle bir yokuş çıkışında ya da koşunuzun diğer bölümlerinde ne kadar iyi koştuğunuzu karşılaştırabilirsiniz. Erken yorulup yorulmadığınızı veya yavaş başlayıp başlamadığınızı görebilirsiniz. Bu konuda üç popüler koşu ve bisiklet uygulaması göze çarpıyor.

Runtastic

Runtastic, yol boyunca kalp atış hızınızı ya da adımlarınızı gösterir; bu nedenle, tırmanışınızı nasıl yaptığınızı görebilir ve bir dahaki seferle bunu karşılaştırabilirsiniz.
En iyi özelliklerden biri, koşuya başlarken Facebook’a mesaj gönderirseniz ortaya çıkıyor. Facebook arkadaşla durumunuzu beğenirlerse, Runtastic uygulaması aracılığıyla bir tezahürat duyarsınız.
“Öykü” koşusu, kafanızı ağrıyan ayaklarınızdan ve yanan kalçalarınızdan uzak tutmanın başka eğlenceli bir yoludur. Tetradome Run 1’de, kana susamış seyircilerin gözlerinden önce hayatınız için koşarken, “Kartal”ın esrarengiz talimatlarını takip edin.
Fiyat: iTunes, Google Play veya Windows’da ücretsiz; ücretli planlar $9,99’dan başlıyor
Desteklenen saatler: Apple Watch, Android Wear

Runkeeper

En basitinden, Runkeeper koşularınızı ve yürümenizi izler ve ne zaman tekrar çalışmanız gerektiğinin hatırlatılmasını istersiniz diye sorar. Veya ücretli sürümüyle özel bir egzersiz planı oluşturarak planınızı özelleştirebilirsiniz. Runkeeper’ı kullanmaya başladığınızda, her hafta yeterince sıkı bir egzersiz yapmak, ancak bunun sizi de motive edecek kadar kolay olması için, bir dizi egzersiz programı hazırlamak amacıyla sorulara cevap vereceksiniz.
Koşmak veya yürümek istediğiniz günleri ayarlayın, Runkeeper size bunları hatırlatacaktır. Bir hafta sonraki egzersizler, o hafta ne kadar çalıştığınıza göre ayarlanır. Daha derin bir analiz amacıyla kalp atış hızı veya hız gibi egzersiz istatistiklerini karşılaştırmak için ücretli sürümü kullanmanız gerekir. Runkeeper komple bir itnes rejimi için Fitocracy ile birlikte kullanılabilir.
Fiyat: iTunes veya Google Play’de ücretsiz; ücretli planlar $9,99’dan başlıyor
Desteklenen saatler: Apple Watch, Android Wear

Strava

Bir aktivite için eğitim konusunda ciddi iseniz veya belirli bir hedef doğrultusunda çalışmak istiyorsanız, Strava ihtiyacınız olan araçlara sahip. En iyi özelliklerinin çoğunda ücretli bir abonelik gerekiyor. Ücretli plan, koşu sırasında konumunuzu güvendiğiniz üç kişi ile paylaşmanıza izin verir.
Ücretli plan, bir eğitim planını, McMillan Koşu ve Carmichael Eğitim Sistemleri tarafından geliştirilen önceden hazırlanmış planlara dayalı olarak özelleştirmenize izin verir. Bu sistem, önümüzdeki haftanın eğitim planını ayarlamak için önceki haftaki çabanızı ve başarılarınızı değerlendirir. Tepeye tırmanışınızda geçmiş egzersiz programlarınızdakinden daha iyi sonuç verip vermediğinizi görmek için rotanızın her bir koşu veya bisiklet turunu ve favoriniz olan bölümlerin istatistiklerini karşılaştırın. Strava, ne kadar sıkı ve uzun çalıştığınıza bağlı olarak bir puan verir.
Fiyat: iTunes veya Google Play’de ücretsiz; ücretli planlar $7,99’dan başlıyor
Desteklenen saatler: Apple Watch, Android Wear
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35