Bilecik çevre duyarlılığı konusunda dünyaya örnek olacak

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik’te faaliyete giren Biosun Bilecik Tesisi’nin çevre duyarlılığı konusunda dünyaya örnek olacağı söyleyerek, "Türkiye’de ilk yapılan en üstün nitelikte olan bir tesis" dedi.Bilecik’te...

Bilecik çevre duyarlılığı konusunda dünyaya örnek olacak

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik’te faaliyete giren Biosun Bilecik Tesisi’nin çevre duyarlılığı konusunda dünyaya örnek olacağı söyleyerek, "Türkiye’de ilk yapılan en üstün nitelikte olan bir tesis" dedi.

Bilecik’te kademeli olarak faaliyete geçen dünyanın entegrasyon seviyesi en yüksek tesisi Biosun Bilecik Tesisi’nin tanıtımı yapıldı. Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, Bilecik’in Pazaryeri İlçe Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Dodurga Belde Belediye Başkanı Selim Tuna, Katı Atık Geri Dönüşüm Eğitim Sorumlusu Kaan Arda ve firma yetkilileri katıldı.

"Herkes atıklarını ancak kaynağında ayrıştırdığı takdirde bu servete sahip çıkılabilir"

Programda açılış konuşması yapan Katı Atık Geri Dönüşüm Eğitim Sorumlusu Kaan Arda, Biosun Bilecik tesisinin kademe olarak işletmede devreye girmek üzere olduğunu belirterek, “Tesisimiz dünyanın entegrasyon anlamında en yüksek seviyeye sahip olan entegre katı atık sistemi olarak adlandırılmaktadır. Bu anlamda gerçekten hepimizin gurur kaynağıdır. Sebebi de yerli bir firma dünyada entegrasyon anlamında katı atık yönetimiyle ilgili lider olmuş durumda. Bunu biz Bilecik ilimizde gerçekleştiriyoruz. Tabi ki burada başta Bilecik Belediyeler Birliği ve Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın önderliğinde diğer ilçe belediye başkanlarımızın vizyonu ve geleceği görmesi sayesinde biz bu tesisi kurmuş bulunuyoruz. Değerli başkanlarımızın ileri görüşlülüğü sayesinde de tesisimizi kamuoyuna sunmuş bulunuyoruz. Bizim için ilk çıkış noktası tesisimizde eğitim. Eğitimle hayata başlıyoruz. Eğitimden sonra kaynağı araştırma diyoruz. Evimizde, okullarımızda, iş yerlerimizde, sokaklarımızda ve benzeri yerde oluşan atıkların her biri aslında milli bir servet değerindedir. Herkes atıklarını ancak kaynağında ayrıştırdığı takdirde bu servete sahip çıkılabilir. Bu tesisimiz dünyanın en yüksek seviyesine ulaşmış olan tesistir” dedi.

“Bu tesisle sadece milli servetimizi korumuş oluyor, aynı zamanda geleceğimize yatırım yapıyoruz”

Ardından konuşma yapan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, göreve başladıkları günden bu yana katı atıkları depolama tesislerinin gündemde olduğunu ifade etti. Yağcı, "O günler içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza giderek bu işin bertaraf tesisinden daha ziyade dönüşüm tesisi olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve buna ilişkin çalışma yapılmasının faydalı olacağını söyleyen bir kardeşiniz olarak sonuçta dünyanın birçok yerinde bu dönüşüm tesislerinin diğer noktalarda araştırdık. 2004-2009 arası Belediyeler Birliğini kurarak belediyeler birliğimizin esaslarından birisi de katı atık dönüşüm tesisimizi kurmak olarak belirledik ve o dönemden bugüne kadar tüm belediye başkanı arkadaşlarımızla beraber Bilecik içerisinde el ele çalışarak bu katı atık dönüşüm tesisinin gerçekleşmesi noktasında bir güç birlikleri oluşturduk. Bu güç birlikteliği yapım aşamasında Türkiye’nin ilk yerli girişimi olarak ortaya çıkması ve bununda dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun beşiği Bilecik’te gerçekleşmiş olması son derece önemli. Çünkü yaşam vazgeçilmez, hayat zamanlarımız çok önemli ve çevre yaşamamızın vazgeçilmez bir unsuru" dedi.

"Türkiye’de ilk yapılan en üstün nitelikte olan bir tesis"

Başkan Yağcı, bu tesisin çevreyi korumak, hayata hayat katmak anlamına gelen bir çalışma olduğunu kaydederek, Biz bu tesisimizle inşallah bundan sonra çevre noktasında çok önemli bir ihtiyacı yerine getirmiş olacağız. Bilecik’te artık söylenildiği şekilde Bilecik’in atıklarından yüzde 75’i dönüşmüş olacak. Bir kısmı da kompos olacak. Bir bölümüyle enerji üreteceğiz. Bir bölümüyle de gerçekten işte kağıt yapımında, petrol ihtiyacımızın giderilmesinde ve birçok olayların giderilmesinde çok önemli bir görevi icra edeceğiz. Ben bu noktada gerçekten bu iş birliğiyle Bilecik’imizde böyle güzel bir tesisin oluşumunu gerçekleştiren tüm 2004 yılından itibaren görev yapan belediye başkanlarımıza, bizlere bu yetkiyi veren belediye meclisi üyelerimize ve bizim düşüncelerimize inanan, güvenen çok değerli hemşehrilerimize canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde biraz aksamalarımız da olsa ama düzgün bir tesisi gerçekten icra ederek bu alana 70 milyon civarında büyük bir yatırım yapan Biosun firmasına, firma yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Aksamalar oldu çünkü Türkiye’de ilk yapılan en üstün nitelikte olan bir tesis. Bu noktada standartları oluşturmak belirli istişarelere bağlı. Bu yılın ortalarından itibaren tesisimiz aşama, aşama çalışacak. Dünyanın en entegre katı atık yönetimi tesisine ev sahipliği yapıyor olmanın gururunu duyuyorum. Bu tesis sayesinde sadece milli servetimizi korumuş oluyor, aynı zamanda geleceğimize yatırım yapıyoruz” ifadelerin yer verdi.

“Tesisimiz çevre açısından ve gelecek için çok önemli bir yapı”

Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat ise, “Tesisimiz başlangıçtan beri oldukça farklı bir yapıda. Her şeyden önce sürdürülebilir. Teknolojisinden çok bahsedildi. Oldukça teknolojik bir tesis. Aynı zamanda tesisimizin en önemli faktörü toplama zincir halkası oluşturuldu. Bu konuyla ilgili oldukça çok toplantılar yapıldı. ÇED karar raporu da geldi. Tesisimizle ilgili çevre açısından gelecek için çok önemli bir yapı. Atıklarınızı değil, artıklarımızı değerlendirdiğimiz takdirde değerlendirilmiş oluyoruz. Geldiğimiz çağda artık atık veya çöple alakalı bir kavram yok. Bunu toplam kaynakları değerleriyle de yıllardır hiçbir değeri olmayan atıkların oldukça değerli ham madde haline dönüştürüldüğü yer ve istihbaratlarımızın daha değerli kılınabilecek ölçüde malzeme temin etmekteyiz” ifadelerine yer verdi.

“Tesisimiz Türkiye’nin entegre tesisi olarak en büyüğü”

Son olarak konuşma yapan Şirket Direktörü Muammer Ordukaya, “Biosun Bilecik Şirketi olarak kurmakta olduğumuz yüzde 40 kapasiteyle üretime başladığımız tesisimiz ilk olarak Bilecik’e hayırlı olsun. Teknik olarak belediye başkanımız gerekli bilgileri verdi. Kısacası tesis kapasite olarak Türkiye’nin şuanda tam entegre tesisi olarak en büyüğü. Nüfus olarak 200 bin nüfusa tekabül ediyor ama kapasiteye olarak tam olarak entegre edilmiş durumda. Bu yılın sonuna doğru da tam entegre tesisimiz devreye girmiş olacak. 3 transfer istasyonu kurulacak. Gerekli yasal süreçleri devam etmekte. İnşallah hayırlı ve uğurlu olur” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından tanıtım program, soru-cevap şeklinde ilerlerken, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35