Rektör Coşkun’un 21 Şubat mesajı

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.Rektör Coşkun mesajında şu ifadelere yer verdi:“Sayısız kahraman yetiştirerek tarihe armağan...

Rektör Coşkun’un 21 Şubat mesajı

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Rektör Coşkun mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Sayısız kahraman yetiştirerek tarihe armağan etmiş olan Bayburt, tam bir asır önce bugün; istilacı bir güce kahramanca karşı koyarak, düşmanı ebediyete kadar toprağa ve tarihe gömmüştür. Bir asır öncesinin millete can veren mücadele ruhu, bugün de canlı tutulmakta ve millet, tüm düşmanlara kararlı bir mesaj iletmektedir. İçerideki ve dışarıdaki düşmanların, bir an bile durmaksızın sürdürdükleri sinsi saldırıları, millet ruhunda büyüyen tarihi miras ve sorumluluklar sayesinde her seferinde bertaraf edilmektedir. 1918 Bayburt’undaki destansı kahramanlığın, 15 Temmuz’da, Afrin’de aynı biçimdeki tezahürü, bunun en büyük göstergesidir. Milletçe ortaya konulan özverili tavır, tarihimizle birlikte geleceğimizin de teminatıdır. Asırlardır bulunduğumuz coğrafyada ilim, adalet ve kültür üreten ecdadımız, medeniyetlerin tarihi hafızalarında mutlaka kendine yer bulmuş; kahramanlık hikâyelerine ilham olmuştur. Gücünü, imanla bağlandığı Hak’tan alan ve bu güç sayesinde yeri geldiğinde yedi düvele hükmeden, yeri geldiğinde çelikten zırhlara karşı yıkılmadan duran destansı mücadelemiz, bugünlerde sürdürdüğümüz mücadelenin bir referansı ve aynı zamanda elde edeceğimiz şanlı zaferin bir habercisidir. Bayburtlu analar ve babalar, bir asır önce oğullarını nasıl ki düşmana karşı gururla cepheye gönderdiyse, bugünkü analar ve babalar da aynı gururla ve dik durarak oğullarını Afrin’e uğurlamıştır. Bir asır, dünya üzerinde birçok şeyi değiştirip yok etse bile, asırların ecdadımızda değiştiremediği, ‘Candan Öte Vatan Sevgisi’, sıkı kökleriyle her bir vatandaşta yaşatılmaktadır. Suriye’deki karışıklığı fırsat bilerek sınırlarımız önünde yuvalanmaya çabalayan Terör, Bayburt’un sınırlarına dayanan düşman kadar tehlikelidir; ancak bu milletten aynı ‘Osmanlı Tokadını’ yiyecektir. Kahramanlara yurt olmuş bu toprakların bir evladı olarak, Bayburt’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını en içten duygularımla kutluyor; bu kutlu mücadele şehit düşmüş olan ecdadımıza şükranlarımı sunuyorum. Bugün vesilesiyle, Afrin’de devam eden ‘Zeytin Dalı’ harekatımızda kahramanlık destansı yazan Mehmetçiğimizin her daim yanında olduğumuzu bildirerek, şehitlerimize Allah’tan rahmet, Gazilerimize ise sağlıklı bir yaşam diliyorum.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35