banner43

Mezun Olduğu Üniversiteye Müdür Olarak Atandı

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özçağ, Mezun Olduğu Üniversiteye Müdür Olarak Atandı

Mezun Olduğu Üniversiteye Müdür Olarak Atandı
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Nazilli Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özçağ; mezun olduğu üniversiteye müdür olarak atandı.
Mezun olduğu ve akademik kariyer basamaklarını adım adım tırmandığı Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özçağ, mesleğine tutku ile bağlı bir akademisyen. Araştırma ve yazma isteği, öğrencilerle birebir diyalogda olmanın dinamizmi ve sürekli yeni şeyler öğrenmeye ve öğrendiklerini yeni nesillere aktarmaya olan tutkusu nedeni ile akademisyenliği tercih ettiğini söyleyen Özçağ, bu kararından hiçbir zaman pişman olmamış.
Akademisyenliği bir çile mesleği olarak tanımlasa da mesleğini büyük bir sevgi ile yapan Özçağ, bu mesleği tercih edecek gençlere, mesleğin zorluklarının bilincinde olarak bu mesleği tercih etmelerini salık veriyor. Akademisyenliğin sevmeden yapılamayacak bir meslek olduğunu ve alışılagelen mesai saati kavramının pek geçerli olmadığını hatırlatan Özçağ, bir öğretim üyesinin mesleğini sürdürürken birçok sınava tabi tutulduğunu, bu zorlu süreçten başarı ile geçmenin altın anahtarının ise mesleğe sevgi ile bağlı kalmak ve çok çalışmak olduğunu belirtiyor.
DOĞDUĞU TOPRAKLARA BORCUNU ÖDÜYOR
İki çocuklu bir ailenin ilk oğlu olarak Aydın’ın Karacasu ilçesinde dünyaya gelen Mustafa Özçağ, eğitim hayatının büyük bir bölümünü Nazilli’de tamamladı. Gazi Üniversitesi Maliye Meslek Yüksekokulundaki Maliye eğitimi sırasında akademisyen olmaya karar veren ve bunu da doğduğu topraklarda yapmayı tercih eden Özçağ, yüksekokul eğitiminin ardından üniversite sınavlarına girerek Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü kazandı. Özçağ; çalışkanlığı, kişiliği ve enerjisi ile kısa sürede hocalarının dikkatini çekerek mezuniyetinin ardından 2002 yılında iktisat bölümünde asistanlığa başladı. Özçağ, 2009-2011 yılları arasında Bozdoğan Meslek Yüksekokulunda öğretim görevlisi olarak görev yaptıktan sonra, 2012 yılı Şubat ayında Nazilli İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümüne yardımcı doçent olarak atandı.
Akademisyenliği boyunca idari görev almaktan kaçınmadı
Mustafa Özçağ, yoğun bir tempo ile yürüttüğü akademisyenlik hayatı süresince çeşitli idari görevlerde de bulundu. Öğrenci ihtiyaçları ile üniversite imkânlarını maksimum fayda çerçevesinde birleştirme gayretindeki Özçağ; mutlu öğrenci, huzurlu okul ortamı dengesini sağlamayı hedefleyen bir yönetici. Bu görevini ise bir zamanlar öğrencisi olduğu üniversitede yapmaktan, zamanını ve emeğini üniversitesi için harcamaktan da son derece gururlu.
NAZİLLİ SÜMER KAMPÜSÜ’NÜ YAŞAYAN BİR KAMPÜSE DÖNÜŞTÜRMEYİ HEDEFLİYOR
ADÜ’nün dağınık kampüs yapısının büyük dezavantajları olduğunu belirten ve bu dezavantajların Sümer Kampüs üzerindeki etkilerini azaltma istek ve gayreti içinde olan Özçağ, koordinatörlük görevini de üstlendiği Nazilli Sümer Kampüsü’nü, yaşayan bir kampüs haline getirmeyi istiyor. Özçağ, kampüsün belli bölgelerinin SİT alanı olmaktan çıkarılması yönünde daha önce yapılan çalışmaların yakın takipçisi. Özçağ, bu çalışmaların olumlu neticelenmesi durumunda, kampüs içerisindeki çok amaçlı salon ve eski idare binası gibi Nazilli ve Cumhuriyet tarihine mal olmuş bazı mekânların restore edilerek, Üniversitenin ve Nazilli halkının kullanımına sunulmasını arzuluyor. Öğrencileri tarafından sevilen bir hoca olan Özçağ, Sümer Kampüs içerisinde öğrencilerin daha geniş sosyal ve kültürel olanaklara sahip olması için bir dizi projeyi de bu bağlamda hayata geçirmeyi hedefliyor.
ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’ın “Kendi çocuğumuzu göndermek istemeyeceğimiz hiçbir eğitim kurumu tahsis etmek istemiyoruz.” yaklaşımından cesaretle müdürlük görevi yaptığı okulda çok sayıda projeyi birbiri ardına hayata geçirmeyi isteyen Özçağ, Üniversite yönetimi kadar yerel dinamiklerin de desteğinin alınmasının önemini vurguluyor.
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN İKTİSADİ BOYUTU ÜZERİNE YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMALAR SES GETİRDİ
Akademik çalışmaları ile dikkat çeken Mustafa Özçağ, çalışmalarında iklim değişikliğine neden olan iktisadi faktörleri bilimsel zeminde mercek altına aldı. Özçağ, hocası Prof. Dr. Etem Karakaya ile yürüttüğü bu çalışmaların uluslararası bilim dünyasında ses getirmesinin haklı gururunu yaşıyor. 2002 yılında Türkiye’de bu konuyu ilk ele alan birkaç bilim adamının iki tanesinin Adnan Menderes Üniversitesi’nden çıkmasının Üniversite açısından da gurur verici olduğunu belirten Özçağ, çalışmalarının Michigan State Üniversitesi, Rusya Bilimler Akademisi, Avrasya Sosyal Bilimler Forumu ve ODTÜ İktisat Kongresi gibi birçok prestijli ortamda yazılı olarak sunulduğunu ve bu çalışmaların halen dahi çok fazla atıf almakta olduğunu kaydetti. Özellikle fosil kaynaklı enerji kullanımı, sanayileşme, nüfus artışı, ekonomik büyüme gibi iktisadi kökenli kavramların iklim değişikliğini nasıl hızlandırdığı konusunda çalışmalar yapan ve bu alanda proje danışmanlık tecrübesi de olan Özçağ, yapılan uluslararası çalışmaların da sürekli takipçisi oluyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35