Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Yetiştiricilere müjde

Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB) yaptığı duyuru ile; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sığır cinsi hayvanların tanımlanması kayıtlarına ilişkin yönetmelik değişikliği ile herhangi bir nedenle...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Yetiştiricilere müjde

Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB) yaptığı duyuru ile; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sığır cinsi hayvanların tanımlanması kayıtlarına ilişkin yönetmelik değişikliği ile herhangi bir nedenle süresinde küpelenmemiş sığırların yıl sonuna kadar küpelenerek kaydedilebileceğini belirtti. Kararın 4 Nisan tarih 30028 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten ADSYB Teknik İşler Müdürü Seda Emine Payık, yetiştiricilerin elinde bugüne kadar küpelenmemiş sığır varsa birliğe müracaat etmelerini istedi.

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sığır cinsi hayvanların tanımlanması, tescili ve izlenmesi yönetmeliğinde değişiklik yapıldığını ve değişikliğin de 4 Nisan 2017 tarih ve 30028 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini kaydeden ADSYB Teknik İşler Müdürü Seda Emine Payık, “ilgili yönetmeliğin geçici maddesinde ‘Herhangi bir nedenle bu yönetmelik hükümlerine uygun olarak tanımlanmayan her yaştaki sığır cinsi hayvanların 14üncü madde birinci fıkrasında belirtilen tanımlama süresine bakılmaksızın 31 Aralık 2017 tarihine kadar tanımlama ve kayıt işlemi yapılır’ şeklinde değiştirilmiştir. Bugün itibariyle yürürlüğe giren bu değişiklik kapsamında kayıt işlemi yapılmamış tüm sığırlar yaşına bakılmaksızın kayıt altına alınıp küpelenebilecek. Ayrıca bu gecikmeden dolayı yetiştiriciye 31 Aralık 2017’ye kadar küpe taktırmadıkları gerekçesi ile herhangi bir cezai işlem uygulanmayacak” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35