Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği desteklerin yetersizliğinden şikayetçi

Aydın Arı Yetiştiriciliği Birliği, arıcılara verilen desteklemenin yetersiz kaldığını belirti.Arıcılara kovan başına verilen 10 TL olan desteğin, şeker fiyatları ve diğer girdi maliyetlerindeki fiyat artışları göz önünde tutularak...

Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği desteklerin yetersizliğinden şikayetçi
Aydın Arı Yetiştiriciliği Birliği, arıcılara verilen desteklemenin yetersiz kaldığını belirti.
Arıcılara kovan başına verilen 10 TL olan desteğin, şeker fiyatları ve diğer girdi maliyetlerindeki fiyat artışları göz önünde tutularak 25 TL’ye çıkarılmasını gerektiğini belirten Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, "Bu sezon ciddi sıkıntı yaşayan arı yetiştiricisine verilen bu destek yetersizdir. Bizim yetkililerden tek isteğimiz arıcılığın sadece bal üretimi olarak görülmemesi ve Avrupa ülkeleirnde olduğu gibi tarımın olmazsa olması olarak değerlendirilmesidir" dedi.
Arıcıların verilen desteğin yetersizliğinden dolayı arıların bakımını yapamadıkları ve verimin düştüğünü ifade eden Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir,” Türkiye’de en iyi arı gelişim sahası Aydın’dır. Ancak arıcı da para olmadığı için arının bakımını yapamıyor. Bu da Aydın’da arıcılığın verimini düşürüyor. Destekleme bu konuda çok önemlidir. Kovan başına 25-30 lira bir destek sağlanırsa, arının besini alınır, kuraklık nedeniyle gelişemeyen arının zararı karşılanır. Balda Türkiye geneline bakılırsa yüzde 50 bir verim düşüklüğü yaşanacağı görülüyor. Baharda arı yetiştiriciliği yapamadık. Bu yüzden arıcı bal alamadı. İç Anadolu Bölgesi ‘ne gitmek isteyen arıcılarımız ise bankalardan kredi çekti, fakat o bölgede çok kurak geçti. Şu anda arıcının çektiği krediyi ödeyecek parası yok. Herkesin umudu çam balına bağlı ama çam balı da şuana kadar iyi gittiği söylenemez. Bu nedenle 10 TL olan desteğin, Tarım Bakanlığı tarafından kovan başına 25 liraya çıkartılmasını istiyoruz. Bugün çiftçiliğe ve hayvancılığa pek çok konuda destek verilirken, arıcının bu konuda fazla önemsenmediğini düşünüyorum. En kötü ihtimal en azından bir iki yıl için kuraklıkla mücadele amacıyla arıcıya destek verilsin.Çünkü arı olmadan tarım olmaz, hayvancılık olmaz. Arı olmadan hiçbir gıda maddesi olmaz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35