Hindistan’daki kum fırtınasında 30 kişi öldü

Hindistan’da etkili olan kum fırtınasında ilk belirlemelere göre 30 kişi öldü.

Hindistan’daki kum fırtınasında 30 kişi öldü

Hindistan’da etkili olan kum fırtınasında ilk belirlemelere göre 30 kişi öldü.

Hindistan’da görülen kum fırtınasının en çok Gucerat, Racastan, Madya Pradeş, Manipur eyaletlerinde etkili olduğu belirtilirken, ilk belirlemelere göre en az 30 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ülkeyi etkisi altına alan kum fırtınası aşırı yağışlarla birlikte etkisini arttırarak sürüyor. Racastan’da yıldırım düşmesi sonucu aralarında 4 çocuğun bulunduğu 9 kişi öldü. Gucerat eyaletinde ise kum fırtınası bazı bölgelerde evlerin çatılarının, elektrik direklerinin, ağaçların sökülmesine neden olurken 9 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Madya Pradeş’de de yıldırım düşmesi sonucu en az 10 kişi hayatını kaybetti.

Başbakan Narendra Modi, kum fırtınası ve aşırı yağışlar nedeniyle hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Modi, “Hükümet kum fırtınası ve yağıştan etkilenenlere her türlü yardımı sağlamak için elinden geleni yapıyor” dedi.

“Durumu yakından takip ediyoruz”

Yetkililerin durumu yakından takip ettiğini belirten Modi,“fırtına ve selden etkilenenlere yardımlar yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Hindistan Meteoroloji Bölümü, Gucerat eyaletinde şiddetli yağışların beklendiğini belirtti. Himaçal Pradeş eyaletinde ise fırtına uyarısı yapılarak şiddetli yağışlara karşı uyarıda bulunuldu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35