Dolandırıcılar sahte altın değiştirirken yakayı ele verdi

Van’da bir kuyumcu dükkanına giren iki dolandırıcı, sahte altın değiştirmeye çalışırken kuyumcunun dikkati sayesinde yakayı ele verdi. Kuyumcuları hedef alan çocuklu çiftin dolandırıcılık anı güvenlik kameralarına yansıdı.Olay,...

Dolandırıcılar sahte altın değiştirirken yakayı ele verdi

Van’da bir kuyumcu dükkanına giren iki dolandırıcı, sahte altın değiştirmeye çalışırken kuyumcunun dikkati sayesinde yakayı ele verdi. Kuyumcuları hedef alan çocuklu çiftin dolandırıcılık anı güvenlik kameralarına yansıdı.

Olay, 12 Ocak’ta saat 16.15 sıralarında Van’ın en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan bir kuyumcu dükkanında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, ellerindeki çocukla kuyumcu dükkanına giren çift, bileziklerini değiştirmeye çalıştı. Altın bileziği eline aldığında şüphelenen kuyumcu, bileziği mihenk taşına sürtünce sahte olduğunu anladı. Altının sahte olduğunu anlayan kuyumcu, durumu polise bildirdi. Olay yerine hızla gelen polis ekipleri, şahısların kaçmasına fırsat vermeden kıskıvrak yakaladı.

İHA muhabirine konuşan kuyumcu esnafı Kenan Ölmez, sahte altın dolandırıcılarının Türkiye geneli aynı taktiği kullandıklarını ifade etti. Dolandırıcıların, bilinen marka isimlerin patentini kullanarak aynı oyunu sergilediklerini belirten Ölmez, bu noktada esnafın daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Van’da geçtiğimiz günlerde 3-4 kuyumcunun daha aynı yöntemle dolandırıldıklarını dile getiren Ölmez, “Aile görünümlü iki kişi bileziklerinin olduğunu ve bunu değiştirmek istediklerini söylediler. Ben de bileziği elime aldığımda bana biraz hafif geldi. Bileziği mihenk taşına vurduğumda sahte altın olduğunu gördüm. Kuyumcular olarak bir WhatsApp grubumuz var. Durumu kuyumcu arkadaşlarla paylaştım. Bilezikleri alanların bize bilgi vermelerini istedik. O grupta bulunan 3-4 kuyumcu arkadaşımıza sattıklarını gördük. Daha sonra durumu polise haber verdik. Polis ise gereken işlemleri başlattı” dedi.

“Bunlar Türkiye’nin her yerinde şebeke olarak çalışıyorlar”

Dolandırıcıların ülke genelinde bir çete olarak çalıştıklarını dile getiren Ölmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazen kişileri ve aileleri değiştiriyorlar. Daha 2-3 gün önce Uşak’ta da böyle bir habere tanık olduk. Van Kuyumcular Derneği olarak daha hassas davranıyoruz. Bileziğin tamamı sahte, sadece kilit kısmı marka olarak bildiğimiz firmaların patentlerini kullanıyorlar. Böyle olunca kuyumcular biraz daha yanılır. Ancak uzun süre kuyumculuk yapan arkadaşlarımız, bu konuda biraz daha hassastırlar. Yakalanan hırsızlarla polis ilgileniyor. Artık bunların atölyelerine ineceğiz.”

Olayda gözaltına alınan 2 kişinin adli kontrol kararı ile serbest bırakıldığı öğrenildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35