Bulgaristan’da besiciler zorla bakanlar kurulu binasına girmek istedi

Bulgaristan’da küçükbaş hayvanlarda veba hastalığı olduğu gerekçesiyle binlerce koyun ve keçinin telef edilmesinin ardından, başkent Sofya’da protesto gösterileri düzenleyen besiciler, bakanlar kurulu binasına zorla girmek istedi.Güvenlik...

Bulgaristan’da besiciler zorla bakanlar kurulu binasına girmek istedi

Bulgaristan’da küçükbaş hayvanlarda veba hastalığı olduğu gerekçesiyle binlerce koyun ve keçinin telef edilmesinin ardından, başkent Sofya’da protesto gösterileri düzenleyen besiciler, bakanlar kurulu binasına zorla girmek istedi.

Güvenlik güçleri, Tarım Bakanı ve bakanlıktaki ilgili müdürlüklerin yöneticilerinin de istifasını isteyen protestocu besicilerin, bakanlar kurulu binasına zor kullanarak girmesine izin vermedi.

Tarım Bakanı Yardımcısı görevden alındı

Başbakan Boyko Borisov, protesto dalgasının büyümesini önlemek amacıyla Tarım Bakanı Yardımcısı Tsvetan Dimitrov’u görevden aldı. Borisov, Tarım Bakanlığı’ndaki iki müdürlüğün yöneticisinin ve bir de bakan danışmanının görevden uzaklaştırılmasını istedi. Bulgaristan’da Yambol ve Burgas bölgelerinde küçükbaş hayvanlarda veba hastalığı tespit edilmesi üzerine 4 binin üzerinde koyun ve keçi telef edildi.

Besiciler, yetkililerin zamanında önlem almadığını iddia ederek telef edilen her bir hayvan için ödenen tazminat miktarının düşük olduğunu savunuyor.

İçişleri Bakanı Valentin Radev, protestolar nedeniyle durdurulan telef işlemlerinin yarından itibaren tekrar başlatılacağını kaydederek, hastalığın görüldüğü çiftliklerin bulunduğu bölgelerde polis sayısının artırılacağını duyurdu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35