12 yıl önce kullandığı hattı almak istedi 5 bin TL dolandırıldı

Ankaralı işadamı Erkan Hamza Günhan, 12 yıl önce kullandığı numaranın bir e-ticaret sitesinde satılık olduğunu görünce almak istedi. Satıcıyla anlaşıp 5 bin TL gönderen Günhan, 4 gün sonra dolandırıldığını anladı. Günhan, savcılığa...

12 yıl önce kullandığı hattı almak istedi 5 bin TL dolandırıldı

Ankaralı işadamı Erkan Hamza Günhan, 12 yıl önce kullandığı numaranın bir e-ticaret sitesinde satılık olduğunu görünce almak istedi. Satıcıyla anlaşıp 5 bin TL gönderen Günhan, 4 gün sonra dolandırıldığını anladı. Günhan, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İş gezisi için Diyarbakır’a gelen işadamı Erkan Hamza Günhan, 12 yıl önce kullandığı telefon numarasının bir e-ticaret sitesinde satılık olduğunu görünce almak istedi. İlanı veren şahısla görüşüp anlaşan Günhan, satıcının istediği 5 bin 370 TL’yi banka aracılığıyla şahsa aktardı. Parayı gönderdikten sonra telefon hattını üzerine almak için GSM şirketinin iletişim merkezine giden Günhan, hat sahibi olmadan devir işleminin olmayacağını öğrendi. Durumu anlatmak için satıcıyı arayan Günhan, şahsın numarasına ulaşamadı. Dolandırıldığının anlayan Günhan, para gönderdiği makbuz ve ilan ile ilgili görsellerle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Bir akşam internet sitesinde 12 yıl önce kullandığı hattın satışı ile ilgili ilan gördüğünü anlatan Günhan, “Bu ilanla ilgili olarak şahısla diyaloğa girdim. Şahısla girmiş olduğum diyalog sonunda kişinin konuşması, ses tonu, ilmi, ahlaki kurallardan bahsetmesi güven kazandırdı. Sonra kişiye banka yoluyla ödeme yaptım. 5 bin 370 lira para gönderdim. Sonra kişi telefonları kapattı. Hukuken ulaşmaya çalıştım. Hakkında suç duyurusunda bulundum. Şahsa 4 gün boyunca ulaşamadım. 4 gün sonra o bana ulaştı. Bir takım tehditler, hakaretler şahsiyetsiz yorumlar yaptı. Bunla ilgili de tekrar bir dava açtım. Bu şahıs 2 Ekim’de paramızı aldıktan telefonları kapatınca Türkiye’de böyle özel numara satan birtakım dostlarıma ulaştım. Bu şahsın çok sayıda kişiyi dolandırdığını öğrendim” dedi.

“Önlemini aldı ama yine de dolandırıldı”

Banka yoluyla para gönderdiğinde bankaya telefon hattı için olduğunu belirttiğini anlatan Günhan, şunları kaydetti:

“Bu şahıs reklamı veriyor piyasaya sonra siz bu şahsa para gönderiyorsunuz. Dolandırıldığınızı anlayınca bu şahsı mahkemeye veriyorsunuz. Bu şahsa para gönderdim diyorsunuz, elde belge yok. Şahıs da ‘bana borcu vardı gönderdi’ diyor. Lakin bana bunu yapamayacak çünkü ben banka yoluyla para gönderirken o numaralı hat için gönderdiğimi belirttim. İnsanlar herhangi biri ürün alacaksa ilk önce kişinin bilgilerini alıp öyle alışveriş yapsınlar. Bu alışveriş sitesinin sahibi hakkında da suç duyurusunda bulundum. Siz sitenize ilan verilmesine izin veriyorsanız önlem almak zorundasınız. Bir cep telefonu bir mail vererek satış yapıyorlar. Bu hat benim için manevi değeri olan bir hattı.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35