Kanser hastaları ithal ilaçları bulmakta zorlanıyor

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, kanser tedavisinde kullanılan ve yurt dışından getirtilen ilaçların temini konusundaki engellerin kaldırılmasını istedi.

Kanser hastaları ithal ilaçları bulmakta zorlanıyor

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, kanser tedavisinde kullanılan ve yurt dışından getirtilen ilaçların temini konusundaki engellerin kaldırılmasını istedi.

Kemal Yücel yaptığı yazılı açıklamada, her 100 kişiden 5’ine yeni kanser teşhisi konulduğunu belirterek, “Kanser ülkemizde artan ve tedavi süreci, hem hasta hem de hasta yakınları açısından oldukça dramatik bir hastalıktır. Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kanser hastalığının giderek yaygınlaşması ve her geçen yıl biraz daha artış göstermesinin çeşitli nedenleri vardır. Hayat şartlarının ağırlaşması, hava kirliliğinin artması ve beslenme alışkanlıkları kanser hastalığına neden olan olgular arasında yer almaktadır. Ancak, hileli gıdalar, tatlandırıcılar, gıda ve ürünlerde kullanılan katkı maddeleri de kanserin artışına neden olan etkenler arasında gösterilmektedir. Bu etkenler, devletin alacağı tedbirlerle önlenebilecek etkenlerdir. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, denetimlerden sorumlu olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve diğer ilgili kurumların, özellikle hileli gıdalar ve kansere neden olan ürünler konusunda çok daha titiz bir çalışma yapıp, en azından bu alanlarda kansere neden olan etkenlerden bazılarını önleyebilir” diye konuştu.

Yücel, dövizdeki artıştan dolayı kanser tedavisinde kullanılan ilaçların ithalatının yapılamadığını söyleyerek, "Sağlık Bakanlığı yurt dışı ilaç alımlarındaki döviz kurunu sabitlediğinden kanser ilacında tekel oluşturan yurt dışındaki ilaç firmaları SGK kapsamında olan ilaçların da satışını yapmıyor. Lösemi tedavisi olan hastaların yakınları da mecburen yüksek paralar ödeyerek bu ilaçları alıyor. Hasta yakınları elde avuçta ne varsa satıyor, bankadan kredi çekiyor veya çevresinden borç para alıyor” şeklinde konuştu.

Kemal Yücel, 24 Haziran seçimleri öncesi milletvekili adaylarına çağrıda bulunarak, kanser tedavisinde kullanılan ve yurt dışından getirtilen ilaçların temini konusundaki engellerin kaldırılmasını istedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35