İtalyan sahil koruma gemisi, 937 göçmenle Sicilya’ya geldi

İtalyan sahil güvenlik gemisi ile 900’den fazla göçmen, Sicilya limanına geldi.

İtalyan sahil koruma gemisi, 937 göçmenle Sicilya’ya geldi

İtalyan sahil güvenlik gemisi ile 900’den fazla göçmen, Sicilya limanına geldi.

Diciotti adlı İtalyan Sahil Koruma gemisinin mürettebatı, sabahın erken saatlerinde Sicilya’daki Catania limanına yolcuları inmeye başladı. Aynı zamanda, SOS Mediterranee yardım grubunun Aquarius gemisi, İtalya ve Malta’nın limanlarına girişini reddetmesinden sonra İspanya’ya doğru yola çıktı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya’nın 629 mülteci taşıyan Aquarius’ın ülkeye girişine izin vermemesi sebebiyle İtalya’yı ‘utanmazlık ve sorumsuzluk’ ile suçlamıştı. Macron, İtalya’nın gemiyi kabul etmeyerek deniz hukukunda geçen “acil durumda en yakın liman sorumluluğu almak zorundadır” ibaresini ihlal ettiğini söylemişti. Geminin 24 saat bekledikten sonra, İspanya’nın daveti üzerine Valensiya’ya doğru yol aldığını aktaran Macron, İspanya’yı hassasiyetinden dolayı tebrik ederek, “Fransa’daki bir limana yakın olan herhangi bir gemi zor durumdaysa gelip demir atabilir, çünkü bu uluslararası hukuka saygıdır” ifadelerini kullanmıştı. Fransız Ulusal Meclis Eşbaşkanı Hugues Renson ise konu hakkında yaptığı açıklamada, “Fransa’nın kendi doğru adetlerine uygun olarak acil insani yardım durumunda gerekeni yapmasını ve gemiyi davet etmesini isterdim” şeklinde eleştiride bulunmuştu.

Öte yandan, göçmen krizinin Fransa ile İtalya arasında bir göçmen krizi meydana getirmesi sonucu, sabah İspanya Dışişleri Bakanlığı Fransız büyükelçisini görüşmeye çağırdı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35