Eksi 15 derecede ‘Eskimo usulü' balık avı
banner18
banner14
Ardahan’da soğuk havanın etkisiyle 80 santimetre buz kalınlığına ulaşan Çıldır Gölü'nde, ‘Eskimo usulü’ balık avlanıyor.

    Hava sıcaklığının eksi 15 dereceye kadar düştüğü Çıldır Gölü’nde balıkçılar kazma ve küreklerle buz tabakasını kırarak, attıkları ağlarla gölde balık avlanıyor. Göl kıyısında yer alan Akçakale köyü balıkçıları her sabah kazma ve küreklerle yollara düşüyor. Önce buzlar kırılıyor, ardından ağlar çekiliyor. Soğuk havada ekmek parası kazanmaya çalışan balıkçıların yüzünü gölden çıkan balıklar güldürüyor. Yaklaşık 4 saat süren uğraşın ardından avlanan balıklar torbaya konularak köyün yolu tutuluyor. Günde ortalama 20 kilogram balık avlayan balıkçılar, daha sonra balıkları satarak ekmek parası kazanıyor. Balıkçılar mart ayının sonuna kadar Çıldır’da balık avlayacak.

    Eskimo usulüyle 20 yıldır balık avlayan Ethem Kılıç, Çıldır ilçesine bağlı Akçakale köyünde yaşadığını ve geçimini balıkçılıkla sağladığını belirterek, bu yıl gölün yüzeyinin erken donduğunu ifade etti.

    Soğuk hava nedeniyle gölün yüzeyinin tamamının buzla kaplandığını ifade eden Kılıç, “Göl üzerinde 4-5 kuyu açıyoruz. Ağları atıyoruz. Daha sonra gelip ağları çekiyoruz. Haftada ortalama 20 kilogram balık avlıyoruz. Avladığımız balıkları satarak ekmek parası kazanıyoruz.” dedi. Ağları çekmede amcasına yardım eden 12 yaşındaki Suat Kılıç da, tatil günlerinde göl üzerinde amcasıyla beraber yola çıktığını, balık avlamanın çok zevkli olduğunu ifade etti

    ESKİMO USULÜ BALIK AVI

    Çıldır Gölü'nde buzu kazma ve küreklerle kıran balıkçılar, açtıkları yaklaşık 1 metrekarelik alandan ağı suya bırakarak gölden uzaklaşıyor. Yaklaşık 6 ya da 8 saat sonra ağı çeken balıkçılar, avladıkları balıkları satarak geçimlerini bu yolla sağlıyor.
banner26
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner34

banner4

banner35

banner22

banner9

Dışişleri Bakanlığı’ndan Kudüs Açıklaması
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İsrail, Kudüs’ün statüsünü ve huzurunu hedef...

Haberi Oku