Balkız: Türkiye AİHM'den 2 bin 747 mahkumiyet kararı aldı
banner18
banner14
Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, Türkiye'nin insan hakları karnesinde iyi bir tablo görülmediğini söyledi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'nden Türkiye'nin 2 bin 747 mahkumiyet kararı aldığını vurgulayan Balkız, 2 bin 747 kişinin insan hakları ihlâlinden dolayı mahkum olduğunu kaydetti. AİHM'de 5 bin 940 davanın da beklediğini aktaran Balkız, bunun iyi bir tablo olmadığını, Türkiye'nin 140 bin euro mahkeme masrafı ve tazminat ödediğini bildirdi.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Manisa Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu, Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü (CBÜ) ve Manisa Barosu’nun işbirliğiyle CBÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde, "Dünden Bugüne, Özelden Genele İnsan Hakları" konulu bir panel düzenlendi. Açılışında konuşan Baro Başkanı Balkız, insan haklarını savunan ve prensip haline getirdiğini iddia eden devletlerin, bu asırda bu hakları koruma adına ülkeler işgal ettiğini ve insanları katlettiğini söyledi. Zeynel Balkız, "Bizim bu insan hakları meselesini en azından objektif, kendi değerlerimiz açısından da değerlendirmemiz gerekmektedir. Bizim toplumumuz ve Türkiye toplumu ve bu coğrafyada yaşayanlar toplumu adına bir şeyler söylemek gerekirse insan haklarının kutsiyeti adına söyleyeceğimiz çok şey var. Biz dışarıdan bize yansıtılan insan haklarının her zaman doğru olmadığını ve dışarıdaki egemen güçlerin bir ülkeyi sömürmek, bir ülkeyi yok etmek, bir insanlık âlemini kendi hegemonyasına sokmak için yaptığı çalışmaların bir parçası olarak da görebiliyoruz. Biz bunlar için değil, dışarıdan dayatılan buyruklar için değil, önce kedi insanımız için insan haklarını isteyeceğiz." dedi.

İnsan haklarının sadece yaşamak için değil, bir insanın eşit vatandaş ve eşit yurttaş olarak onurlu bir yaşam sürmesi için olduğuna inandıklarını dile getiren Balkız, "İşte bu onurlu yaşamı tesis etmek için kendi ülkemizde hükümetimize, devletimize, devlet büyükleri ve kurumlarımıza söyleyeceklerimiz var. Eşit yurttaş, eşit vatandaş diyoruz Herkesin doğuştan kazandığı ve kendisine bizatihi bağlı olduğu hakları hiç kimseden almadan rahatça fikrini ifade edebilen, inandığını yaşayabilen ve düşündüklerini söyleyebilen bir düzen, bir anlayış istiyoruz. İşte insan hakları budur. Biz bu düzenin tesisi için bu mücadeleleri vermeliyiz." diye konuştu.

Panele Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkan Yardımcısı Nursel Ustamehmetoğlu, İl Emniyet Müdürü Yunus Çetin, CBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Çelik, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.
banner26
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner34

banner4

banner35

banner22

banner9

Salihli’de Lidya "Altın Ülke" Sempozyumu
Salihli Belediyesi tarafından 9-10-11 Ekim 2015 tarihlerinde düzenlenen Lidya "Altın Ülke" Uluslararası Katılımlı...

Haberi Oku