İnşaat sektörü Vodafone ile geleceğe hazırlanıyor

İSTANBUL (AA) - İnşaat sektörünün dijitalleşme haritasını çıkaran Vodafone, sektörü yarına hazırlayacak çözümleri yeni bir portföy ile sunuyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Vodafone, kurumların dijitalleşmesi hedefiyle hayata geçirdiği Yarına Hazırım Platformu kapsamında işletmelerin ardından sektörleri de mercek altına alıyor. İlk olarak inşaat sektörünün röntgenini çeken Vodafone, sektör için gerçekleştirdiği dijitalleşme araştırması ve endeks çalışması ile Türkiye’de bir "ilke" imza attı. Vodafone, şantiyeden proje ekiplerine, inşaat sektörünün her kademesinde uçtan uca dijitalleşme için gerekli verileri ortaya koydu.

Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimi tarafından yapılan araştırmada, toplam 1.308 firmanın Dijitalleşme Endeksi hesaplandı. Buna göre, yaklaşık 63 bin işletmenin faaliyet gösterdiği ve 2 milyon çalışanla yüzde 10’luk istihdam payına sahip inşaat sektörünün yüzde 47’lik dijitalleşme endeksi ile Türkiye ortalaması olan yüzde 53’ün altında kaldığı görüldü.

Araştırmada, KOBİ pazarının en büyük sektörü olarak Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında önemli bir yere sahip olan inşaat sektöründe, mevcut çözümlerin kullanılmadığı, özellikle şantiyelerde dijitalleşme için atılması gereken adımların olduğu tespit edildi.


- "İnşaatta en büyük ihtiyaç, şantiye alanlarını kontrol etmek"


Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, araştırmaya ilişkin değerlendirmesinde, sektörleri dijitalleştirmenin ilk adımının ilgili sektörü çok iyi anlamak, ikinci adımın ise ihtiyaca uygun çözümler sunmak olduğunu ifade etti.

Aksoy, Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimi olarak, Türkiye'nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonu doğrultusunda, ülkedeki işletmelerin telekomünikasyon ihtiyaçlarına yönelik uçtan uca çözümler geliştirip uyguladıklarını, bu kapsamda, sadece kurumların değil, sektörlerin de "dijital iş ortağı" olarak tek çatı altında sundukları çözümlerle, dijital bağlantılı yaşamı kolay ve erişilebilir kılmayı hedeflediklerini söyledi.

Öncelikle ihtiyacı anlamaya yönelik kapsamlı araştırmalar gerçekleştirdiklerini, daha sonra sektörel ihtiyaçlara uygun çözümler geliştirdiklerini ifade eden Aksoy, şunları kaydetti:

"Bu doğrultuda, Yarına Hazırım Platformu ve Vodafone Dijitalleşme Endeksi ile sektörlerin dijitalleşme endeksini ölçüyoruz. İlk olarak, Türkiye ekonomisinin lokomotifi inşaat sektörünün röntgenini çektik ve bu sektörün Dijitalleşme Endeksi’nin yüzde 47 ile Türkiye ortalaması olan yüzde 53’ün altında kaldığını gördük. Bu sonuç bize inşaat sektöründe dijitalleşmeyi artıracak önlemlerin hızla alınması gerektiğini gösteriyor. Vodafone olarak, biz de buradan yola çıkarak inşaat sektöründe hizmet veren her firmayı uçtan uca dijitalleştirecek bir portföy geliştirdik. Sektörün en büyük ihtiyacı şantiye alanlarını uzaktan denetlemek, ofis dışında olunduğunda 7/24 proje dosyalarına erişebilmek, yeni yapılan konut/ofis projeleri için müşteri bulmak olarak öne çıkıyor."

Engin Aksoy, Şantiye Denetim Paketi ile firmaların şantiye alanında ustaların giriş ve çıkışlarını takip edebildiğini, biten uygulamaların görüntülerini şantiyedeymiş gibi denetleyebildiğini, görev ataması yaparak işin zamanında bitmesini kontrol altına alabildiğini belirtti.

Proje Tanıtım ve Satış Paketi ile yeni biten projelerin müşteri kitlesine tek bir tuşla duyurularak satışların artırılabildiğini, müşterilerin özel günlerini kutlayarak bağlılığının yükseltilebildiğini ifade eden Aksoy, 7/24 İş Paketi ile ofis dışında nerede olursa olsun firmaların tüm eskizlerini, proje dosyalarını ve tekliflerini ceplerinde taşıyabildiğini, bulut ortamında dosyaların güvenle saklandığını ve yüksek boyutta e-mail gönderilip alınabildiğini söyledi.


- İşletmelerin yüzde 64'ü proje tanıtım ve yeni satış imkanı sağlayan çözümleri kullanmıyor


Vodafone’un Yarına Hazırım Platformu’na katılarak Dijitalleşme Endeksi’ni hesaplayan inşaat şirketlerinden elde edilen verilere göre, her 10 işletmeden 6'sının proje tanıtımını etkili yaparak müşteri yönetimini ve bağlılığını artıracak çözüme ihtiyacı bulunuyor. Ancak işletmelerin yüzde 64'ü proje tanıtım ve yeni satış imkanı sağlayan çözümleri kullanmıyor. Bu çözümleri kullanan işletmeler ise daha fazla müşteri adayına erişim sağlıyor.

Her 10 firmadan 4’ünün şantiye alanında ve ofis dışında ustası, kalfası ya da satış elemanı bulunuyor. Ancak yüzde 80’i şantiyelerini denetleyebilecekleri ya da satış ekipleri ile anlık iletişim kurarak onları uzaktan yönetebilecekleri bir uygulamayı kullanmıyor. İnşaat sektörünün en büyük ihtiyacını 7/24 iş takip çözümlerinin kullanılması oluşturuyor.

Anahtar Kelimeler
dijitalleşmevodafone
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner13

banner4

banner35

banner25

Bakan Sarıeroğlu, kaza geçiren şehit babasını...
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, İzmir’de kahramanca mücadele edip şehit düşen...

Haberi Oku