Aloğlu’nun ‘Dolar düşecek’ tahmini tuttu

Doların yükselişte olduğu dönemde doların düşeceği yönünde tahminde bulunan Manisa Girişimciler Derneği (MAGİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ayberk Aloğlu, tahmininin doğru çıkmasının bir kehanet olarak değil dünya ekonomisini iyi okumak...

Aloğlu’nun ‘Dolar düşecek’ tahmini tuttu

Doların yükselişte olduğu dönemde doların düşeceği yönünde tahminde bulunan Manisa Girişimciler Derneği (MAGİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ayberk Aloğlu, tahmininin doğru çıkmasının bir kehanet olarak değil dünya ekonomisini iyi okumak olarak olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bundan bir buçuk ay önce dolar 3,90 TL’de seyrederken düşeceği yönünde tahmininde bulunan ve iddiasını savunan MAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ayberk Aloğlu tahminlerinde yine yanılmadı. Birçok ekonomist doların daha da yükseleceğini ve 4 TL’nin üzerine çıkacağı yönündeki tahminlerin aksine Aloğlu’nun doların değer kaybedeceğini söylemesi büyük ilgi uyandırmıştı. Geçtiğimiz bir ay içerisinde dolardaki bariz değer kaybı Aloğlu’nu haklı çıkardı.

Konuyla ilgili açıklama yapan MAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ayberk Aloğlu, “Bundan üç sene önce yine bir tahminde bulunmuştum. O zaman da herkes doların düşeceğini savunurken biz yükseleceğini yine iki üç ay öncesinden tahmin etmiştik. Yine bundan bir buçuk ay önce doların herkes tarafından yükseleceğinin düşünülmesi bizlere tekrar bir açıklama yapma gereksinimi doğurmuştur. Tahminlerimizin doğru çıkmasının sebebi kahin ya da medyum olduğumuzdan değil işimizin ve oturduğumuz koltukların hakkını verebilmek için yatırımcıyı ve ticaretle uğraşan vatandaşımızın doğru yatırımlar yapabilmesi için tüm dünya ekonomisini eş zamanlı takip etmemiz, iyi okumamız ve analiz etmemizden kaynaklanmaktadır. Biliyoruz ki; doğru yapılacak her türlü yatırım hem ülkenin hem de şehrimizin kalkınmasına vesile olacaktır ve bugün yine bir analizi iddia etmemiz gerekecekse doların 3,75’e dayanabileceğini kuvvetle muhtemel görüyoruz. Tüm dünyadaki parasal veriler yılı en yüksek değerde kapatmak isterler buna rağmen dolardaki yıl sonu kapanışı 3,78’lerde yaptı. Bu hafta önemli verilerin geleceği bunların da en başında ABD’deki tarım dışı istihdam Avrupa’daki enflasyon oranı ve Amerika’daki imalat dışı satın alma müdürleri endeksi önemli hareketlenmelere sebep olacaktır. Bununla beraber 2018’den beklentilerimiz ve dileklerimiz vardır. Beklentilerimiz üretimimizin, istihdamımızın ve ihracatımıza yönelik politikaların güçlendirilmesi, dileklerimiz ise vatandaşın huzurunun, alım gücünün arttırılması ve bu kutsal vatanın onuruna yakışacak bir hayat sürdürmesidir” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner35